Уили Брейд, изпълнителен директор на инвестиционната компания за криптовалути VaultAge Solutions, е официално обявен в несъстоятелност, докато е в бягство от ядосаните инвеститори.
Както съобщава News24 в понеделник, Брейд – за когото се подозира, че е измамил над 2000 инвеститори – в петък е връчена заповед за секвестиране от Висшия съд на Гаутенг в Претория.
Заповедта идва, след като Брейд се укрива от разстроените инвеститори, които се стремят да върнат около 277 милиона южноафрикански ранда ($16,3 милиона), които са възложили на VaultAge за инвестиции в криптовалути.
Инвеститорите назначиха събирачи на дългове да се опитат да възстановят загубите им.
Брейд беше казал на полицията, че е бил заплашван преди да изчезне.
Той бе открит от следователи, които се криеха в къща за гости в имението „Сребърните езера“ в Претория.
След като съдебното разпореждане е издадено, в помещенията на Сребърните езера е извършена акция от шериф на съда, полицията в Южна Африка, отдел за организирана престъпност, наречен ‘Hawks’, и екип от криминалисти, специализирани в крипто престъпността.
Иззети са редица електронни устройства, включително лаптоп и хардуен портфейл Ledger Nano – устройство за съхранение на криптовалути.
Южноафриканската резервна банка, централната банка на страната, назначи PricewaterhouseCoopers за разследване на VaultAge Solutions и агенти, участващи в продажбата на криптовалути за вече несъществуващата компания.
Заповедта за запориране е резултат от съдебно заявление от един от най-големите инвеститори на фирмата, Саймън Дикс, който заяви, че му дължи 7,5 милиона ранда (почти половин милион щатски долара) от фирмата.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.