Американската асоциация на банкерите, частен консорциум от американски банки, заяви в свидетелство пред американската финтех работна група по време на изслушване по-рано през юни, че дигиталната валута на централната банка (CBDC) дава неудобно количество власт в ръцете на Федералния резерв.
Дигитална валута, управлявана от ФЕД, ще бъде тази, която „засяга социалните ценности и неприкосновеността на личния живот“, пише в изявление от 11-ти юни. Но други свидетелства, предоставени на заседанието на Комитета на Сената вчера, не бяха съгласни.
Дигитална валута на централната банка е валута, която се издава и разпространява от централна банка. Някои дизайни за дигитални валути на централната банка използват блокчейн, но много CBDC не разчитат на блокчейн технологиите.
ABA заяви, че не иска Федералният резерв да създаде дигитален долар. Нейното разсъждение се разпростираше извън очевидното: че „би заплашило модела на банкиране на дребно“ – този, на който разчита ABA.
Напротив: най-ужасяващата критика беше, че CBDC „включва социални ценности и неприкосновеност на личния живот“.
CBDC на Федералния резерв – често наричан „дигитален долар“, би превърнал ФЕД в „почти монополен доставчик на валута, банкови сметки и платежни услуги“.
А последствията – „Федералният резерв бързо би се политизирал като централен контролен пункт за наблюдение и потенциално отказване на транзакции“.
„За спорни, но местно регулирани покупки, като канабис и огнестрелно оръжие, дигиталната валута на централната банка ще вплете Федералния резерв като национален арбитър по социални въпроси“, пише банковата асоциация. „Правото на хората да сключват сделки извън полезрението на централната банка е една съкровена гражданска свобода, която се запазва и защитава от дължимия процес на конкурентния частен банков сектор.“
И така, кой е най-подходящ за управление на дигитална валута? Банките, разбира се, като тези, които образуват ABA, аргументира се асоциацията.
Не всички са съгласни. Кристофър Джанкарло, бившият председател на CFTC, който ръководи новосформирания проект за дигитални долари, проучваща група за про-CBDC, смята, че дигиталния долар е чудесна идея.
Джанкарло даде показанията си за изслушване вчера пред Сената, че настоящата банкова инфраструктура е ръждясала и че пътят, базиран на блокчейн, CBDC, разработен в тандем с индустрията, е верния.
Дигиталният долар би помогнал за изплащането на парични стимули за облекчение на американците, фалирали от пандемията, каза Джанкарло. (Такъв актив също така отстоява конституционните ценности).
Конгресът ще реши какво ще се случи след това.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.