От Банката за международни разплащания (BIS) твърдят, че дигиталните валути на централната банка (CBDC), които са нови форми на 'дигитален фиат', гарантирани от правителствата, могат да бъдат бъдещето на парите.
В нов годишен икономически доклад BIS разкрива, че централните банки са в добра позиция да предизвикат иновативни промени в текущата инфраструктура за плащания.
„Технологиите – по-специално в областта на дигиталните валути – отварят възможности за платежните системи. CBDC комбинират тази иновативна технология с изпитаната основа на централните банки.
Изборът на централните банки е да използва тези сили за общото благо. Те могат да комбинират ролята си на катализатори, надзорници и оператори, и да разработят изцяло нов набор от механизми за плащане, които работят на дигитални валути.“
CBDC могат да се базират на блокчейн технологията, която захранва криптовалутите, за да създават дигитални версии на традиционните пари. Те са сравнени със стабилни монети и са проектирани да позволяват бързи и лесни вътрешни и трансгранични транзакции 24 часа.
Докладът също така подчертава плюсовете и минусите на приемането на CBDC.
„Подобна иновация би предоставила на обикновените потребители директен достъп до парите на централната банка и потенциално би предложила сигурен, надежден и универсално достъпен инструмент за сетълмент – точно както прави кеша сега.
Ползите трябва да бъдат внимателно преценени спрямо последиците за функционирането на финансовата система, като например риска от прекъсване, включително ускоряване на банковите операции в момент на стрес и потенциално по-голям отпечатък на централната банка във финансовата система.“
За да бъде успешнa, в доклада на BIS пише, че CBDC трябва да имат определени функции, които правят паричните средства привлекателни.
„Основните елементи са доверието в издаващото предприятие, статутът на законно платежно средство, гарантирана окончателност в реално време и широката достъпност.“
В допълнение, BIS посочва, че CBDC трябва да бъдат удобни за употреба, устойчиви срещу кибератаки и защитени от фалшификация.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.