Резервните банки на Канада, Сингапур и Обединеното кралство посочват дигитални валути на централната банка (CBDC) като едно от решенията, които могат да бъдат приложени, за да се решат предизвикателствата, възникнали при извършването на трансгранични плащания.
В доклада на Паричния орган на Сингапур, Банката на Англия и Банката на Канада се отбелязва, че CBDC, които могат да бъдат CBDC на дребно или на едро (W-CBDC), предлагат различни предимства, включително 24-часова наличност, анонимност и елиминиране на риска за участниците.
Докладът, който също получи информация от търговски банки като United Overseas Bank, HSBC, Toronto-Dominion Bank и Oversea-Chinese Banking Corporation, очертава три модела на W-CBDC, които могат да бъдат приложени. Като категоризацията се основава на географския обхват или приемливост.
Първият W-CBDC модел е специфичен за валутата и може да бъде предаван и обменян единствено в родната страна, но не и в други юрисдикции. Следователно, този модел би показал, че централните банки предлагат портфейли за W-CBDC в местна валута. От търговските банки по този начин се изисква да откриват портфейли с различните централни банки, които емитират валутите, които желаят да притежават.
Във втория модел трите централни банки предлагат W-CBDC, специфичен за валутата, който би могъл да се предава и обменя извън националните юрисдикции. Съгласно този модел всяка централна банка би трябвало да предлага подкрепа на множество W-CBDC токени. По този начин търговските банки биха били в състояние да държат в местните си централни банки множество W-CBDC портфейли.
Третият модел включва един универсален W-CBDC, който се поддържа от множество валути и по този начин може да се предава и обменя във всички участващи юрисдикции. В доклада обаче се казва, че този модел има недостатъци:
Защото изисква подкрепа от „кошница с валути“, W-CBDC в този модел е обект на колебания, потенциална манипулация и инвестиционна активност. Освен това, анализът ни показва, че темпото на приемане може да бъде възпрепятствано от сложността на добавянето на нови валути в кошницата, подкрепяща W-CBDC.
Като цяло в доклада се отбелязва, че преминаването от използването на съществуващите канали на кореспондентски банки за извършване на трансгранични плащания в нова насока, ще помогне за преодоляване на проблеми като недостатъчна достъпност, раздробени стандарти и преминаване през множество посредници.
Това се случва във време, в което се очаква глобалната стойност на трансграничните плащания на дребно и корпоративни клиенти да нарасне с 5,5% годишно, за да достигне стойност от $30 трилиона през 2022 г., в сравнение с $22 трилиона през 2016 г., както отбелязва докладът.
Съвместният доклад, озаглавен „Трансгранични междубанкови плащания и сетълмент: Възникващи възможности за цифрова трансформация“, се основава на CBDC инициативите, които Банката на Канада и Паричният орган на Сингапур предприеха съответно с проектите Jasper и Ubin.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.