Deutsche Bank се присъедини към нарастващите редици на големи финансови институции, изследващи попечителството на криптовалути, със стремежи да предложи висококачествени услуги за хедж фондове, които инвестират в класа активи.
Прототипът на Deutsche Bank Digital Asset Custody има за цел да разработи „напълно интегрирана платформа за попечителство за институционални клиенти и техните дигитални активи, осигуряваща безпроблемна свързаност с по-широката криптовалутна екосистема“, според доклад на Световния икономически форум.
В пасаж, ‘погребан’ на страница 23 от доклада от декември 2020 г., най-голямата банка в Германия казва, че планира да създаде платформа за търговия и емитиране на токени, свързваща дигиталните активи с традиционните банкови услуги и управляване на дигитални активи, и фиатни валути, в една лесно използваема платформа.
Големите банки сега обявяват планове за въвеждане на крипто попечителство на почти ежедневна база, като Bank of New York Mellon, най-голямата банка-попечител в света, обяви за присъединяването си към пространството по-рано тази седмица.
Американските банки получиха известна регулаторна яснота благодарение на инерпретационните писма от миналата година от Службата на контролера на валутата. В Германия фирмите се редят на опашка, за да се доберат до специални лицензи за крипто попечителство от регулатора на страната BaFIN.
Deutsche, 21-вата по големина банка в света, заяви, че има за цел да „гарантира безопасността и достъпността на активите за клиентите, като предлага решение за студено (офлайн) и горещо (онлайн) съхранение със застрахователна защита на институционално ниво“. Не се споменават конкретни криптовалути или токени.
Платформа за съхранение на дигитални активи ще бъде пусната на етапи. В крайна сметка ще предостави на клиентите възможност да купуват и продават дигитални активи чрез партньорство с първокласни брокери (които действат като консиержи за хедж фондове), емитенти и проверени борси.
Банката казва, че също така ще предоставя „услуги с добавена стойност като данъчно облагане, услуги по оценяване и управление на фондове, кредитиране, стейкинг и гласуване, и ще осигури платформа с отворено банкиране, която да позволи включването на доставчици от трети страни“.
Услугата ще бъде насочена към мениджъри на активи, мениджъри на финанси, семейни офиси, корпорации и дигитални фондове, каза банката.
От гледна точка на бизнес модел, банката ще започне да събира такси за попечителство, като по-късно начислява такси за токенизация и търговия.
От Deutsche заявиха, че са тествали доказателство за концепция и се стремят към минимално жизнеспособен продукт през 2021 г., като същевременно проучват интереса на клиентите в световен мащаб за пилотна инициатива.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.