JP Morgan Chase & Co, водещ световен доставчик на финансови услуги и една от най-големите банкови институции в САЩ, е съден за събиране на недекларирани такси от клиенти, които използват кредитните си карти, за да купуват крипто валута, като обработват покупките като парични аванси, сочат данни на Reuters от 11-ти април.
Делото е подадено във федерален съд в Манхатън от името на предложена национална класа, обвинявайки банката, че е начислила допълнителни такси, неблагоприятни лихвени проценти по „паричните аванси“ и отказва да възстанови таксите на клиенти, които са се оплакали.
Ищецът – Брейди Тъкър твърди, че банката му е начислила такси от $143,30 и лихви от $20,61 за транзакции с крипто валута, извършени през януари и февруари. Тъкър направи опит да оспори таксите чрез телефона за обслужване на клиенти на Chase, но банката отказа.
Съдът твърди, че J.P. Morgan Chase & Co е нарушил американския Закон за ипотечното кредитиране, който изисква писмено разкриване на промени в политиката по отношение на клиентите. Делото, според жалбата, подадена до Съдът, цели да:
„възстанови действителните финансови щети на [Tucker] и класовете, заедно със законоустановените вреди в размер на 1 милион долара, плюс разходите му за това дело и разумни адвокатски хонорари и разноски, направени по време на него“
На 3 февруари Чейс се присъедини към вълна от банки, забраняващи на клиентите да купуват крипто валути с кредитни карти. Банката по-късно заяви, че финансовите институции могат да изпитат риска, идващ с потенциалното прекъсване на обработката на плащанията и други услуги благодарение на технологията и по-точно, крипто валутите .
Представителят на J.P. Morgan Chase & Co отказа да даде коментар по отношение на делото, като посочи, че клиентите могат да продължат да използват своите дебитни карти Chase, за да купуват криптовалута.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.