Лари Съмърс, бивш министър на финансите на САЩ, изрази загриженост относно настоящото състояние на финансовия пейзаж в САЩ. Страната е изправена пред значителен бюджетен дефицит от $1.613 трилиона.
По време на дискусия в рамките на срещата на върха на Групата за икономическа стратегия в Аспен, организирана от Bloomberg, Съмърс изтъкна тревожна тенденция. Той посочи, че разходите на страната ще надхвърлят значително приходите, което ще доведе до постоянно нарастване на дефицита с течение на времето.
Съмърс подчерта, че прогнозите за бъдещите дефицити са консервативни и може да не отразяват напълно мащаба на проблема. Той предположи, че дефицитът може да достигне 10% от БВП.
Нараства безпокойството относно устойчивостта на фискалния път. Бюджетната служба на Конгреса прогнозира дефицит от около 7% през следващите осем до десет години, но Съмърс представи алтернативна перспектива. Той твърди, че предизвикателствата може би се подценяват, особено предвид настоящите заплахи. Предположението за намаляване на разходите за отбрана спрямо БВП може да се окаже погрешно.
Скептицизъм предизвиква и предположението за среден лихвен процент от два пъти по-нисък за държавните облигации. Предвид съществуващите предизвикателства тази прогноза изглежда неадекватна. Прогнозите включват и постепенно намаляване на данъчните облекчения, въведени по време на ерата на Тръмп – аспект, който Съмърс постави под въпрос.
Освен това в прогнозата не се отчита реалното намаляване на приходите. Съмърс предположи, че една по-точна прогноза за тази година би могла да покаже стойност, по-близка до 10.
Съмърс също така изрази увереност в способността на САЩ да изпълнят задълженията си към облигационерите, без да изпаднат в неплатежоспособност. Въпреки сложната политическа обстановка разрешаването на въпроса за лимита на дълга подчертава ангажимента на страната да изпълнява финансовите си задължения.
Последните данни на Министерството на финансите очертават ясна картина на фискалната ситуация. През юли 2023 г. бе отчетен дефицит от $221 милиарда. Това несъответствие се дължи на контраста между общите разходи в размер на $497 милиарда и приходите, възлизащи само на $276 милиарда.
Освен това прозренията от доклада на Министерството на финансите подчертават, че значителна част – $67 милиарда, или 13% от общите разходи, е предназначена за обслужване на лихвите по държавния дълг. Забележително е, че само за тази година цифрите от $561 милиарда, отделени за лихви по дълга, надхвърлят общите разходи за образование и транспорт.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.