DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.
Комбинация от икономическа нестабилност и последиците от голям хак на крипто борсата значително повлия на сектора, според данни от DappRadar.
Спадът в TVL възлиза на 27% спрямо предходното тримесечие, дължащ се основно на продължаващите ефекти от удара срещу Bybit и по-широките икономически опасения. Етериум, най-големият блокчейн от TVL, отчете рязък спад от 37% до $96 милиарда, докато Sui записа най-съществения упадък сред 10-те най-големи блокчейна, сривайки се с 44% до $2 милиарда.
Solana, Tron и Arbitrum също регистрираха спад на TVL с повече от 30%. За разлика от това, Berachain, който наскоро влезе в топ 10, спечели $5.17 милиарда в TVL само за два месеца, противопоставяйки се на низходящата тенденция.
Въпреки предизвикателствата на DeFi, блокчейн проектите, фокусирани върху AI и социални приложения, станаха свидетели на скок в ангажираността на потребителите. Ежедневно активните портфейли, взаимодействащи с AI протоколи, са нараснали с 29%, докато социалните приложения са отбелязали ръст от 10%. От DappRadar посочиха, че протоколите за AI агенти стават все по-популярни, отбелязвайки преминаване от обикновени концепции към реален прием от потребителите.
От друга страна, NFT секторът се бореше, като обемите на търговия спаднаха с 25% до $1.5 милиарда. Пазарът на OKX пое лидерството в продажбите, следван от OpenSea и Blur. Pudgy Penguins се очертаха като най-популярната колекция, докато CryptoPunks запазиха репутацията си въпреки променливите цени, генерирайки над $63 милиона от по-малко от 500 транзакции.
Крипто пазарът, който все още търпи последиците от икономически фактори и хакове, продължава да представлява сложна и развиваща се среда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.