На фона на бичия пазар от началото на тази година, общата заключена стойност (TVL) на децентрализираните финансови (DeFi) пазари се е увеличили повече от два пъти до момента.
Пазарите на DeFi показват ръст от 143% до момента през 2021 г. Това се равнява на $37,69 милиарда, съчетавайки протоколи за кредитиране, децентрализирани борси, деривати, плащания и протоколи за активи.
Сред тези различни сектори, протоколът за кредитиране MakerDAO е постигнал 16.47% доминантност на пазара според данни на DeFi Pulse. Maker DAO в момента води с обща заключена стойност от $6.21 милиарда.
Другите два най-известни протокола за кредитиране, Aave и Compound, имат заключени близо $10 милиарда. Протоколите за кредитиране имат 133% повече стойност, заключена в сравнение със стойностите им от 1 януари 2021 г.
Децентрализираните борси (DEX) са вторият най-известен тип платформи DeFi след споменатите протоколи за кредитиране.
Както посочи Bloqport Insights в туит, DEX са били свидетели на над $120 милиарда в обеми към днешна дата през 2021 г. Това е повече от обемите, които тези борси са обработвали през всичките си години, комбинирани преди 2021 година.
При сегашния темп, обемите на DEX трябва да достигнат $67 милиарда на стойност до края на месеца. Това би надминало предишния месечен рекорд от $63 милиарда, достигнат през януари 2021 г.
Доминиращият DEX е Curve Finance, притежаващ над 30% от общата стойност, заключена във всички DEX. Uniswap и SushiSwap, чиято конкурентна сага влезна под светлината на прожекторите през септември миналата година, са и двете почетни споменавания.
DeFi е свързан основно с Етериум като актив, тъй като по-голямата част от протоколите и dApps са изградени върху Етериум блокчейна. Изглежда обаче пазарът също реагира на ценовите промени на Биткойн.
Това влияние беше очевидно при последния по-голям ценови размах на криптовалутните пазари на 22-ри февруари – често наричано „кървавия понеделник“. Заедно с Биткойн и почти всеки друг алткойн, пазарът на DeFi претърпя спад в стойността. Общата стойност, заключена на пазара, е спаднала от рекордно високите стойности от близо $43 милиарда на 22-ри февруари до $36,16 милиарда на 24-ти февруари.
Въпреки че растежът на DeFi през 2021 г. изглежда изключително бърз, има признаци, сочещи към възможността този растеж да бъде устойчив. Институционалният мениджър на активи, Greyscale Investments също изброява свързани с DeFi активи като Aave, Cosmos и Polkadot, за да разшири портфолиото си.
Дори браузърът, фокусиран върху поверителността, Brave обяви пускането на своя вграден в браузъра DeFi портфейл с достъп до DEX, на който потребителите могат да търгуват своите активи.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.