Децентрализираните финанси (DeFi) са един от малкото сегменти на крипто пазара, които отчитат стремглав растеж.
Това е шест пъти по-високо от цената на криптото, когато то стартира в средата на юни. COMP има пазарна капитализация от над $ 500 милиона, въпреки че е нов проект.
Успехът на проектът и на сегмента на децентрализираните финанси привлече и измамници.
Тъй като Етериум е децентрализиран, всеки може да използва ETH и базирани на Етериум блокчейна апликации и токени. Това означава, че измамниците също имат достъп до тези инструменти.
С популяризирането на DeFi, все повече хора предупреждават срещу измами.
Коментирайки минусите на разширяващия се сегмент, анализаторът Джош Рейджър каза следното:
Приветствам подобния на ICO балон при DeFi монетите… Важно е да разберете, че ще има много измами и след време цените ще направят масивни корекции.
DefiPrime идентифицира най-често срещаната DeFi измама в момента – фалшиви листинги на токени в Uniswap, който е базиран на Етериум децентрализирана мрежа за ликвидност.
В последните няколко седмици видяхме старта на много DeFi токени, като се очертава пускането на още много нови токени.
Измамниците се опитват да се възползват от тренда, като листват ‘официални’ протоколни монети на Uniswap преди тези протоколи да стартират токените си.
Според DefiPrime има 6 основни токена, които измамниците таргетират: Uniswap, Tornado Cash, BZRX (Fulcrum), Curve, dYdX и 1inch.
Предвид стремглавия растеж на Етериум и DeFi, по всякак вероятност тези измами ще зачестят.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.