Начало » Други » Дедоларизацията се засилва: Азия обръща гръб на щатския долар

Дедоларизацията се засилва: Азия обръща гръб на щатския долар

09.06.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Дедоларизацията се засилва: Азия обръща гръб на щатския долар

В цяла Азия американският долар бързо губи позиции, тъй като страните засилват усилията си да намалят зависимостта си от американската валута.

С понижението на долара с над 9% спрямо кошница от основни валути, мощната комбинация от координация между страните от БРИКС, инициативи за местни валути и нарастващите разходи за хеджиране ускорява преминаването на региона към алтернативни парични стратегии.

Това не е внезапна промяна, а кулминация на тенденция, която се развива от повече от десетилетие. Според анализатора на Bloomberg Стивън Чу, първите стъпки бяха направени през 2014 г. след геополитическите напрежения между Русия и Запада. Този период бележи началото на изтеглянето на руските държавни ценни книжа от САЩ – ход, последван по-късно от Китай и други икономики, които се опасяват от финансова обвързаност със Съединените щати.

Това, което започна като бавно отклонение, сега се превръща в системна промяна. Делът на долара в глобалните валутни резерви намалява, а поведението на пазарите напоследък отразява нарастващата загуба на доверие. Чу отбеляза, че пазарите вече проявяват умора от търговските напрежения, фокусирани върху САЩ, и непредсказуемата тарифна политика. Резултатът? Редки синхронизирани оттегляния от американски активи, включително долари, облигации и акции.

Един от най-ясните сигнали за тази промяна дойде от Тайван. В изненадващ ход тайванският долар скочи с над 10% само за два дни – скок, който не бе предизвикан от търговците на дребно, а от институционални промени. Тайванските животозастрахователни компании, които управляват общо над $700 милиарда чуждестранни инвестиции, започнаха да се освобождават от активи, деноминирани в долари, поради скока на разходите за хеджиране. С някои хеджиращи курсове, достигащи двуцифрени стойности, притежаването на активи, деноминирани в щатски долари, вече не е икономически оправдано за много големи играчи.

Това е структурна промяна“, обясни Чу, подчертавайки, че регионът вече не се бори с тежестта на доларовия дълг, както в миналото, а с рисковете от притежаването на прекалено много активи в долари. Тази промяна бележи дълбока трансформация в начина, по който азиатските финансови системи се отнасят към световната резервна валута.

Докато страните от БРИКС продължават да разработват рамки за уреждане на търговията в собствените си валути и местните икономики придобиват увереност в своята парична независимост, движението за дедоларизация в Азия изглежда навлиза в нова фаза, в която доларът вече не се разглежда като единственото сигурно убежище.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Предстоят 2 ключови събития за крипто индустрията през следващата седмица

Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.

26.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Уинкълвос упреква JPMorgan, че блокира достъпа на Gemini до банкиране

Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.

26.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Робърт Кийосаки с коментар за ETF-ите

Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).

26.07.2025 10:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Четиригодишният крипто цикъл ще остане в историята според директора на Bitwise

Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.

25.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.