В документа, публикуван в неделя, банката предостави три основни причини, поради които тя е цялостно „отрицателна“ към криптовалутите, въпреки нарастващото внимание, което те са получили сред потребителите и инвеститорите.
Тъй като криптовалутите не са подкрепени от централната банка, докладът посочва, че нямат защита за потребителите и инвеститорите. Освен това високата волативност и липсата на прозрачност по отношение на ценообразуването предоставят „много ограничено вникване“ в развитието на пазара и факторите, които оказват влияние върху цените. И накрая, липсата на регулаторен надзор означава, че криптовалутите са цел на престъпниците. Затова, банката заяви: -”Силно препоръчваме на нашите клиенти да избягват да инвестират в криптовалути”.
Докладът продължава: „Поради тези причини не е възможно да се търгуват на нашите платформи за обмен. Ние обаче наблюдаваме внимателно пазара и ако пазарът на криптовалути стане по-прозрачен и зрял, можем да преразгледаме тази позиция.“ Danske Bank заяви, че също така постепенно премахват възможността за закупуване на финансови инструменти, като например деривати или банкноти (ETN), които са свързани с цената на криптовалутите. Обикновените клиенти обаче все пак ще могат да използват своите кредитни карти, за да купуват крипто.
Danske Bank заяви, че също така постепенно премахват възможността за закупуване на финансови инструменти, като например деривати или банкноти (ETN), които са свързани с цената на криптовалутите. Обикновените клиенти обаче все пак ще могат да използват своите кредитни карти, за да купуват крипто.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.