Членът на изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Фабио Панета обсъди, че дигиталното евро предлага по-добра защита на поверителността, отколкото частните стабилни монети.
Панета критикува мотива за печалба на частните фирми, подчертавайки, че е в техен търговски интерес да събират масиви данни за своите потребители.
„Ние не сме като частните компании“, каза членът на борда пред Financial Times.
Ние нямаме търговски интерес от неизправност, управление или осигуряване на приходи от данните на потребителите.
Служителят на ЕЦБ също потвърди, че Европейската централна банка е извършила пилотно тестване на „офлайн плащания за малки суми, при които не се записват данни извън портфейлите на платеца и получателя“.
Ако централната банка се включи в дигиталните плащания, поверителността ще бъде по-добре защитена […] Плащането ще премине, но никой от платежната верига няма да има достъп до цялата информация.
В последната публична консултация на ЕЦБ относно CBDC, в която се разкрива, че поверителността на плащанията е най-сериозната грижа сред повече от 8,000 респонденти, коментарите на Панета изглежда имат за цел да изложат по-големи опасения относно начина, по който ще се събират и обработват данни при използване на емитирани от централната банка дигитални валути (CBDC).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум се срина до под $2,000 – Биткойн пада до $32,000
Обществената консултация беше проведена от октомври 2020 г. до януари 2021 г., като също така разкри сигурността и паневропейския обхват като популярни спорни въпроси по отношение на дигиталното евро.
След като констатациите от консултацията бяха публикувани през януари, Панета написа писмо до председателя на Комисията по икономически и парични въпроси (ECON), в което подчерта „защитата на неприкосновеността на личния живот“ като „ключов приоритет“ в бъдеще, „така че дигиталното евро да може да помогне да се запази доверието в плащанията в дигиталната ера.“
Водещата крипто борса Coinbase (COIN) ще пусне на пазара в САЩ от 21 юли безсроюни фючърсни договори, като по този начин ще се превърне в една от първите регулирани организации, предлагащи продукт, който отразява до голяма степен популярните в световен мащаб офшорни безсрочни договори.
Robinhood разшири предлагането си на крипто фючърси, като пусна микро фючърсни договори за XRP, Solana (SOL) и Биткойн (BTC).
В знакова стъпка за стратегията на града в областта на дигиталните активи, GF Securities (Hong Kong) стана първата компания за ценни книжа в Хонконг, която емитира токенизирани ценни книжа изцяло на блокчейна чрез HashKey Chain.
Mastercard направи смела крачка към сливането на традиционните финанси с децентрализираните технологии, като въведе нова функция, която позволява на потребителите да конвертират фиатни пари в криптовалути директно чрез своята мрежа.