НАЧАЛО Блокчейн

Децентрализацията ли е бъдещето на монетизацията на социалните медии?

22.10.2019 12:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Децентрализацията ли е бъдещето на монетизацията на социалните медии?

Преди две седмици бе обявено, че IOV Labs, компанията майка на платформата за интелигентни договори RSK, е придобила Taringa - латиноамериканска мрежа за социални медии.

 С 30 милиона потребители, Taringa е четвъртият по големина оператор за социални медии в региона. В прессъобщение, IOV Labs намеква за амбицията си да въведе децентрализирана икономика на споделяне в Taringa, чрез платформата RSK.

Изглежда, че подобна споделена икономика ще включва използване на токен за социалнaтa медия, който ще служи като възнаграждение на потребителите за качване на уникално съдържание.

Това ще отбележи остър контраст от настоящия модел за осигуряване на приходи на социалните медии, който разчита от голяма степен на приходите от реклама.

Съобщението на Taringa подчертава недостатъците на съществуващия модел, включително добре документираните нарушения на неприкосновеността на личния живот и противоречията с цензурата, които поразиха Facebook и Twitter през последните години.

Ново бъдеще за социалните медии?

Разбира се, скандалите за поверителност не са единствената причина, поради която Facebook е непрестанен център на медийното внимание през последните месеци. Технологичният гигант е заплетен в регулаторна паяжина, още откакто представи плановете си за въвеждане на своята криптовалута – Libra.

Въпреки това, намерението на Libra далеч не е същото както плановете на IOV Labs за Taringa. Уебсайтът на Libra излага визия, която адресира истински проблем в света днес – този на финансовото включване. В света има приблизително 1,7 милиарда небанкирани хора и oт Facebook вярват, че са по-добре подготвени за справяне с проблема от сегашната глобална финансова система.

Но в това се крие проблемът. Libra възнамеряват да нарушат границите на съществуващата финансова инфраструктура, което предизвиква ужас сред регулаторите. Facebook не са посочили, че въвеждането на Libra по някакъв начин ще промени модела им за осигуряване на приходи. Вместо това представлява разширяване във финансовите пазари.

Освен това, историята за защита на личните данни на потребителите на Facebook предизвиква още повече безпокойство сред регулаторите. Компанията има пълен достъп до нашите лични и социални данни. Трябва ли да има контрол и върху нашите финанси?

За разлика от това, намерението на IOV Labs към Taringa е съвсем различен подход, който няма вероятност да разстрои регулаторите – модел за осигуряване на приходи, въз основа на генерирано от потребители съдържание.

За щастие на IOV Labs, потребителите на Taringa вече са включени към този модел. Още през 2015 г., Taringa установи партньорство с портфейла Xapo, така че потребителите да могат да получават заплащане в Биткойн срещу качване на уникално съдържание в платформата. Така че не е толкова експериментално, колкото изглежда на пръв поглед.

Също така си струва да се отбележи, че платформата RSK е разработена в мрежата на Биткойн, което означава, че компанията може да се възползва от репутацията и сигурността на Биткойн.

Трябва ли Facebook да промени посоката си?

Ако RSK успее да постигне успех на този модел с Taringa, тогава може би е време Facebook да преразгледа бизнес плана си. В крайна сметка платформата претърпя огромна загуба на доверие сред потребителите през последните години, особено след скандалът с Cambridge Analytica.

Вярно е, че идеята за децентрализирана споделена икономика може да бъде по-малко печеливша от събирането и продажбата на потребителски данни. Facebook обаче, не са дали на никого причина да вярват, че това ще ги направи надежден доставчик на финансови услуги.

Моделът на Taringa в крайна сметка може да помогне на Facebook да си възвърне доверието и да възстанови поверителността на потребителите във всичките им платформи, които включват Instagram и WhatsApp.

Освен това, компанията може да увери законодателите, че плановете ѝ за блокчейн са ясно отклонение от подхода за събиране на данни,  създаващ толкова много проблеми.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Блокчейн Новини

Крипто проектът Worldcoin стартира собствен блокчейн

Сам Олтман, мозъкът на OpenAI, се е насочил към ново начинание: собствения блокчейн на крипто стартъпа Worldcoin.

20.04.2024 9:00 2 мин. четене

Какво трябва да знаете за Solana, преди да решите да купите

Очевидно е, че пазарът на криптовалути възвърна популярността си сред инвеститорите. След спада през 2022 г. цените на криптовалутите нараснаха значително през последните 15 месеца.

15.04.2024 21:00 2 мин. четене

Нов блокчейн проект набра $100 милиона финансиране

Berachain (BERA), блокчейн, фокусиран върху децентрализираните финанси (DeFi), разкри, че е набрал впечатляващите $100 милиона в последния си кръг на финансиране.

14.04.2024 11:00 2 мин. четене

Дългоочакван Етериум проект стартира основната си мрежа

EigenLayer, протоколът за рестейкинг на Етериум (ETH), официално обяви старта на своята мрежа в неотдавнашно изявление, публикувано в X.

10.04.2024 13:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.