След въвеждането на новите правила за добив на криптовалути в Русия властите в Дагестан разкриха множество незаконни майнинг операции, което накара регионалния министър-председател да апелира за увеличаване на усилията на правоприлагащите органи срещу тези неправомерни дейности в условията на нарастващо потребление на електроенергия.
Последните доклади сочат, че длъжностните лица засилват действията си срещу нерегистрирани добивни съоръжения, като министър-председателят Абдулмуслим Абдулмуслимов подчерта необходимостта от адаптиране към променящите се тактики, използвани от миньорите. По време на среща, посветена на подготовката на енергетиката за зимата, той разкри, че някои операции се укриват под земята, за да не бъдат засечени.
Кадрите на властите отразяват скрит обект за майнинг в Сергокалинския район, който има скрит вход и в който са разположени над 15 добивни платформи, снабдени с охлаждащи вентилатори. Абдулмуслимов спомена, че тези подземни инсталации са само няколко примера, а миньорите използват и преносима техника за по-голяма мобилност.
През август президентът Владимир Путин легализира добива на криптовалути в Русия, като целта е да се регулира секторът и да се премахнат незаконните практики. Новият закон, който влиза в сила от 1 ноември 2024 г., ще позволи на регистрирани субекти да добиват законно, докато по-малките операции, спазващи енергийните ограничения, могат да продължат без официална регистрация.
Въпреки това Дагестан остава гореща точка за незаконен добив, като полицейските акции се увеличават от края на 2023 г. насам. Разследванията разкриват, че в региона има най-много случаи на кражба на електроенергия, свързана с копаенето на криптовалути в Русия, което води до значителни проблеми с електрозахранването. Министър-председателят призова за по-строго правоприлагане, посочвайки, че тези нерегламентирани операции са допринесли за скорошните прекъсвания на електроснабдяването, включително пожар в подстанция, който прекъсна захранването на няколко района.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…