Последните няколко седмици бяха относително скучни за цената на Биткойн, която се движи в обхват от $ 300.
Но криптовалутата може да направи рали на по-големите времеви рамки.
Този път, страхът от инфлация, предизвикан от принтирането на пари от страна на централните банки, може да тласне цената нагоре.
EPFR, агенция следяща потока на капитал сред институционалните портфейли, откри, че инвеститорите са инжектирали над $ 5 милиарда в защитени от инфлация ценни книжа в рамките на 4 седмици. Тези ценни книжа, които често биват наричани ‘Tips’, предпазват портфейлите от инфлация.
Доходността на 30-годишните Tips сега е с 0.26% под нулата, според данни от Tradeweb. Междувременно, възвръщаемостта на пет и десет годишните ценни книжа е паднала до нива, които не сме виждали от 2012 и 2013 г. По-ниска доходност означава, че има увеличение в търсенето за Tips.
Много хора предупреждават от известно време, че решението на Федералният резерв за инжектира $ 2.6 трилиона в икономиката на САЩ неизбежно ще доведе до инфлация.
Пол Тюдор Джоунс е сред тези хора. В инвеститорското писмо от май 2020 г., той каза, че активи като Биткойн могат да предпазят хората от девалвация на валутата. Той е разпределил 3% от портфолиото си в дигиталното злато.
Стивън Блитз, главният икономист на TS Lombard, също смята, че ще има шпайк в инфлацията, след като икономиката на САЩ се възстанови от епидемията.
Strategy, компанията, фокусирана върху Биткойн, по-рано известна като MicroStrategy, временно е спряла редовните си покупки.
Испанският банков гигант BBVA разшири своите дигитални услуги, като въведе в приложението си търговия и попечителство на Биткойн и Етериум за индивидуални клиенти.
Според нов графичен анализ на Alphractal, броят на активните криптовалути е намалял значително, въпреки че цената на Биткойн продължава да се покачва.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.