Нуриел Рубини, икономист и известен Биткойн скептик, е уверен, че дигиталните валути на централните банки или CBDC са бъдещето на парите.
Според Рубини глобалните CBDC, като дигиталния юан, са способни да заменят основните финансови услуги и криптовалути в близко бъдеще.
„Те ще изтласкат дигиталните платежни системи в частния сектор, започвайки от криптовалути, които всъщност не са валути“, каза икономистът в интервю за Yahoo Finance на 7-ми ноември.
Рубини прогнозира, че „революция“, задвижвана от CBDC, идва след три години:
Така че не само не се нуждаете от крипто, дори не се нуждаете от Venmo. Дори не се нуждаете от банкова сметка. Дори не се нуждаете от чек. И голямата революция, която ще видим през следващите три години, ще бъдат дигиталните валути на централните банки.
Освен това, световноизвестният икономист е уверен, че самата криптовалута е „погрешно наименование“, тъй като дадена валута трябва да предоставя разчетна единица.
„Нищо не се цени в Биткойн или друга криптовалута“, аргументира се Рубини, твърдейки, че крипто не предоставя нито „единичен числител“, нито „мащабируемо платежно средство“.
Рубини обаче призна, че Биткойн може да служи като запас от стойност, което е основна функция на парите заедно с разчетна единица и средство за обмен:
„Може би е частичен запас от стойност, защото, за разлика от повечето, както аз ги наричам шиткойни, той не може да бъде лесно обезценен, тъй като поне има алгоритъм, който решава с колко се повишава предлагането с течение на времето, защото при повечето други, буквално, се върши ад хок и те се обезценяват по-бързо от това, което Фед прави.„
Рубини също така критикува децентрализираното финансиране, една от основните тенденции на крипто пазара през 2020 г. „DeFi беше ‘vaporware‘ от самото си начало“, аргументира се икономистът в края на септември 2020 г., добавяйки, че индустрията „тотално се колебае, тъй като блокчейн в човешката история винаги е била технологията, покрай която хората [най-много се въодушевяват].„
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.