Нуриел Рубини, икономист и известен Биткойн скептик, е уверен, че дигиталните валути на централните банки или CBDC са бъдещето на парите.
Според Рубини глобалните CBDC, като дигиталния юан, са способни да заменят основните финансови услуги и криптовалути в близко бъдеще.
„Те ще изтласкат дигиталните платежни системи в частния сектор, започвайки от криптовалути, които всъщност не са валути“, каза икономистът в интервю за Yahoo Finance на 7-ми ноември.
Рубини прогнозира, че „революция“, задвижвана от CBDC, идва след три години:
Така че не само не се нуждаете от крипто, дори не се нуждаете от Venmo. Дори не се нуждаете от банкова сметка. Дори не се нуждаете от чек. И голямата революция, която ще видим през следващите три години, ще бъдат дигиталните валути на централните банки.
Освен това, световноизвестният икономист е уверен, че самата криптовалута е „погрешно наименование“, тъй като дадена валута трябва да предоставя разчетна единица.
„Нищо не се цени в Биткойн или друга криптовалута“, аргументира се Рубини, твърдейки, че крипто не предоставя нито „единичен числител“, нито „мащабируемо платежно средство“.
Рубини обаче призна, че Биткойн може да служи като запас от стойност, което е основна функция на парите заедно с разчетна единица и средство за обмен:
„Може би е частичен запас от стойност, защото, за разлика от повечето, както аз ги наричам шиткойни, той не може да бъде лесно обезценен, тъй като поне има алгоритъм, който решава с колко се повишава предлагането с течение на времето, защото при повечето други, буквално, се върши ад хок и те се обезценяват по-бързо от това, което Фед прави.„
Рубини също така критикува децентрализираното финансиране, една от основните тенденции на крипто пазара през 2020 г. „DeFi беше ‘vaporware‘ от самото си начало“, аргументира се икономистът в края на септември 2020 г., добавяйки, че индустрията „тотално се колебае, тъй като блокчейн в човешката история винаги е била технологията, покрай която хората [най-много се въодушевяват].„
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.