Чешката национална банка одобри предложение за оценка на възможността за разширяване на нейния инвестиционен портфейл, който потенциално да включва Биткойн и други класове активи.
Това решение следва нарастващите усилия за диверсификация на резервите през последните две години.
По време на последното си заседание Банковият съвет на институцията направи преглед на управлението на международните резерви за 2024 г. и се съгласи да анализира нови инвестиционни възможности. Този ход, предложен от управителя Алеш Михл, има за цел да определи дали добавянето на алтернативни активи би подобрило диверсификацията и възвръщаемостта.
Макар че няма да бъдат направени незабавни промени, анализът ще ръководи бъдещите инвестиционни решения. Всички корекции в разпределението на резервите ще бъдат оповестени в тримесечните доклади и годишните финансови отчети на банката.
Решението идва само ден, след като Михл предположи, че Биткойн „заслужава да бъде разгледан“ като част от резервите на централната банка. Забележките му отразяват нарастващия глобален интерес към Биткойн като средство за предпазване от инфлация и икономическа несигурност.
Ако в крайна сметка Биткойн бъде включен, банката ще се присъедини към нарастващия списък от институции, които проучват дигиталните активи като част от финансовата си стратегия. Резултатът от оценката ще определи начина, по който чешката централна банка се адаптира към развиващите се пазарни тенденции.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
В исторически ход Moody’s понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Съединените щати от Aaa на Aa1, посочвайки нарастващия дефицит, увеличаващите се лихвени задължения и неуспеха в прилагането на фискални реформи.
Към момента на писане на статията Биткойн се движи под границата от $105,000, но някои анализатори смятат, че неотдавнашното забавяне може да е част от много по-голямо възходящо движение.
Според последните проучвания на водещи изследователи в областта на криптовалутите, дизайнът на Етериум, базиран на консенсусния механизъм за доказателство за залог, може да му осигури по-силна защита срещу атаки в сравнение със системата на Биткойн, базирана на доказателство за работа.