Новазеландската крипто борса Cryptopia разясни за загубите, произтичащи от хака на платформата, миналия месец.
След като почти нищо не се разбра след пробива на сигурността, компанията публикува в сряда серия от актуализации чрез Twitter. Най-вече, Cryptopia представи актуална информация за това колко от общите активи, държани от платформата, са загубени в кибер атаката:
Продължаваме да работим по анализирането на загубите от хака oт януари. В момента сме изчислили, че в най-лошия случай са откраднати 9,4% от общите ни средства.
Cryptopia влезна в офлайн режим на 15-ти януари, заявявайки, че са претърпяли „пробив в сигурността, който доведе до значителни загуби„. Борсата не предостави никаква конкретна информация по това време и заяви, че не може да коментира, докато е в ход разследване от полицията в Нова Зеландия.
Блокчейн фирма за анализ на данни оцени след атаката, че $16 милиона в етериум и ERC-20 може да са загубени. Забележително е, че хакерите все още са контролирали Cryptopia дори след намесата на полицията и според сведенията крадат още 1,675 етериума от 17 000 портфейла – сума на стойност около $181 000 по това време.
В tweet в сряда, борсата заяви, че „обезпечава всеки портфейл индивидуално“, за да гарантира, че е „напълно сигурна“ при възобновяване на търговията.
Cryptopia също предупреди:
В резултат на новите портфейли, молим да се въздържате от депозиране на средства в стари адреси на Cryptopia. Допълнителна информация ще бъде получена утре.
Властите в Нова Зеландия заяви на 7-ми февруари, че се очаква да приключи проверката на сградата на Cryptopia до средата на месеца. Cryptopia потвърди в tweet на 14-ти февруари, че полицията им е дала достъп до сградата, докато разследването продължава.
Детектив-инспекторът Грег Мъртън от полицията в Нова Зеландия заяви, че случаят „напредва добре и то на няколко фронта“, добавяйки:
Фокусът е върху идентифицирането на онези, които стоят зад това нарушение и възстановяване на откраднатите криптовалути. Очаква се това разследване да отнеме значително време за разрешаване поради сложността на киберпространството.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.