Блокчейн-базираната финтех стартъп компания Crypterium предизвика класическите банки, като въведе нова функция, която позволява на потребителите да прехвърлят крипто валута, не чрез адреси, а чрез телефонен номер (този на получателя).
Тези прехвърляния се извършват едновременно и компанията твърди, че може да обработва до един милион транзакции в секунда, като решава проблема с мащабируемостта на блокчейн.
Технически умели хора са ги създали за други хора, които се занимават с технологии и тези решения все още са много объркващи както за бизнеса, така и за потребителите, които не са толкова компютърно грамотни.
Бившият главен изпълнителен директор на Visa UK Марк О’Брайън си е поставил за цел да направи крипто индустрията мейнстрийм и по-достъпна.
„Ние сме на път към“ Netscape момента“ на 21-ви век, денят, в който дебютът на Калифорнийски стартъп освети World Wide Web за милиони хора, иначе само смътно запознати с потенциала и обещанието му“ – обясни Брайън, споменавайки, че собственият му стартъп, Crypterium , „прави закупуването, продажбата и изразходването на крипто валута в ежедневния живот колкото е възможно по-лесно и това ще доведе до използването до нови висини.
Има два основни проблема, пред които са изправени всички крипто притежатели, докато се опитват да прехвърлят монети и токени. На първо място можете да се объркате с адресите. Ето как изглеждат те – 0x c5b133a52145990313915612bd732f059330287f – поради комплексността им не е твърде трудно да се объркате. И щом го направите, никога няма да получите парите си обратно.
Има и специални хакерски приложения, като CryptoShuffler, които променят адреса на портфейла, докато се копира. Така в полето „Изпращане до портфейла“ въвеждате номера на портфейла на крадеца.
Вторият проблем е, че всяка транзакция отнема известно време. Ако става дума за Ethereum, може да са минути, ако е Bitcoin – транзакцията може да отнеме часове. Когато блокчейн мрежите са претоварени, транзакциите могат да отнемат дни.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.