Блокчейн-базираната финтех стартъп компания Crypterium предизвика класическите банки, като въведе нова функция, която позволява на потребителите да прехвърлят крипто валута, не чрез адреси, а чрез телефонен номер (този на получателя).
Тези прехвърляния се извършват едновременно и компанията твърди, че може да обработва до един милион транзакции в секунда, като решава проблема с мащабируемостта на блокчейн.
Технически умели хора са ги създали за други хора, които се занимават с технологии и тези решения все още са много объркващи както за бизнеса, така и за потребителите, които не са толкова компютърно грамотни.
Бившият главен изпълнителен директор на Visa UK Марк О’Брайън си е поставил за цел да направи крипто индустрията мейнстрийм и по-достъпна.
„Ние сме на път към“ Netscape момента“ на 21-ви век, денят, в който дебютът на Калифорнийски стартъп освети World Wide Web за милиони хора, иначе само смътно запознати с потенциала и обещанието му“ – обясни Брайън, споменавайки, че собственият му стартъп, Crypterium , „прави закупуването, продажбата и изразходването на крипто валута в ежедневния живот колкото е възможно по-лесно и това ще доведе до използването до нови висини.
Има два основни проблема, пред които са изправени всички крипто притежатели, докато се опитват да прехвърлят монети и токени. На първо място можете да се объркате с адресите. Ето как изглеждат те – 0x c5b133a52145990313915612bd732f059330287f – поради комплексността им не е твърде трудно да се объркате. И щом го направите, никога няма да получите парите си обратно.
Има и специални хакерски приложения, като CryptoShuffler, които променят адреса на портфейла, докато се копира. Така в полето „Изпращане до портфейла“ въвеждате номера на портфейла на крадеца.
Вторият проблем е, че всяка транзакция отнема известно време. Ако става дума за Ethereum, може да са минути, ако е Bitcoin – транзакцията може да отнеме часове. Когато блокчейн мрежите са претоварени, транзакциите могат да отнемат дни.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.