Руското разузнаване може да е помогнало на главния оперативен директор на Wirecard да се укрие.
Ян Марсалек, бившият изпълнителен директор на Wirecard, който изчезна след предполагаемото му пътуване до Филипините, бе открит в Беларус.
Марсалек е влезнал във Филипините през Манила преди да хване полет до Себу и после до Китай през юни. Властите във Филипините казаха, че няма записи на Марсалек да пристига в града, нито има записи за полет от Себу до Китай.
Според сайта Bellingcat, бившият изпълнителен служител е излъгал за пътуването си до Филипините. Разследването сочи, че федералната служба за безопасност на Русия (ФСБ) вероятно е замесена в ‘изчезването’ на Марсалек.
“ФСБ има пълен контрол върху руската гранична служба и по този начин [има контрол] над централизираната база данни на руско-беларуската граница. Следователно, всякаква манипулация на данните трябва да е била направена по заповед или поне със съгласието на ФСБ. Ако това се случи, това ще индикира директна колаборация между Ян Марсалек и ФСБ…”
ФСБ предполагаемо са започнали да следят интернационалните пътувания на Марсалек в началото на 2015-та и са спрели да следят движенията му към края на 2018 г.
Данните на ФСБ за имиграцията предполагат, че службата за сигурност на Русия има интерес в Марсалек от известно време. Той често е минавал през страната.
Марсалек сподели на негов колега, че е в държава, в която “същите хора са на власт вече 25 години”.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.