Commerzbank разработи базирано на блокчейн решение за плащания от машина до машина, което според тях може да се използва за да позволи на автоматизирани камиони да плащат за зареждане на мощност, без да е необходимо човек да вади собствения си портфейл.
Наричайки го „железен пилотен проект“, германската банка работи съвместно със своя отдел за изследване и развитие, и Daimler Trucks по системата, според която „се занимава с напълно автоматизирана обработка на плащания за такси за зареждане на електричество и системата за камионите.“
Партньорите вече доказаха, че системата работи, според съобщение от четвъртък. При тестовите транзакции, Commerzbank сложи евро на блокчейн системата и го изпрати на Daimler Trucks за уреждане на плащането.
Банката обаче не обяснява голяма част от детайлите, например валутите се трансферират в системата или как зареждащата станция ще получи и обработи плащането.
В съобщението се казва, че тъй като машините стават „все по-взаимосвързани и все по-автономни“, нараства необходимостта от взаимно уреждане с „нулево плащане от страна на човека“.
„Сегашните платежни системи все още не могат да представят такъв напълно автоматизиран процес на плащане“, казаха от банката.
Според Стивън Мюлер, член на управителния съвет на транзакционното банкиране в Commerzbank, новата блокчейн платформа е част от засиления фокус институцията върху блокчейн технологии. Той каза:
„След неотдавнашната дигитализация на транзакциите с ценни книжа и използването на блокчейн технологията, сега се фокусираме върху платежните структури, базирани на DLT. Като банка ние естествено виждаме и нашата мисия като създаване на нови архитектури за дигитални плащания за нашите клиенти.“
Commerzbank заяви, че пилотът „доказа“, че в бъдеще процесът на плащане за автоматизирани машини може да протича напълно автономно. Този ход може да предложи подобряване на ефективността в краткосрочен план, добави той, а също така има възможности и в други отрасли, където комуникацията между машините може да бъде приложима.
Chainlink обяви мащабно институционално партньорство с Westpac Institutional Bank и Imperium Markets като част от проекта Acacia – съвместна инициатива с участието на Резервната банка на Австралия и Центъра за изследване на сътрудничеството в областта на дигиталните финанси (DFCRC).
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.
Ripple направи важна стъпка в разширяването на институционалната си инфраструктура за дигитални активи в Близкия изток, като си партнира с Ctrl Alt в подкрепа на първата подкрепяна от правителството инициатива за токенизация на недвижими имоти в Дубай.
Според компанията за ончейн анализ Nansen няколко блокчейна отчитат рязко повишаване на активността на потребителите, начело със Sonic, която регистрира впечатляващ 89% ръст на активните адреси през последните 7 дни.