Съоснователят на Fundstrat Global Advisors наскоро промени прогнозата си за цената на битокойн до края на годината на $ 15,000, според CNBC.
Ключов фактор за промяната е „точката на пречупване“ на Биткойн – нивото, при което разходите за копаене съответстват на цената. Това ниво падна до $ 7,000 от по-ранната оценка от $ 8,000 за машината за добив S9 на Bitmain, според екипа на Fundstrat за научни изследвания в областта на данните.
Фирмата на Лий, която е взела стойността от 7,000 щ.д., дава прогноза от 15,000 долара, взимайки предвид, че „справедливата стойност“ на BTC би била приблизително 2,2 пъти по-висока от цената на добива. Анализаторът на Уол Стрийт значително залага на възстановяването, тъй като в бележка, изпратена до клиентите, твърди, че в предишния мечи пазар, между 2013 г. и 2015 г., криптовалутата „никога не е претърпяла ход под точката на пречупване“.
В бележката пишеше:
Докато Биткойн проби под тези психологически важни $ 6,000, това доведе до нова вълна на песимизъм. Но ние вярваме, че негативната промяна в настроението е много по-лоша от фундаменталните последици.
Според Лий, неотдавнашният спад на Биткойн, в който цената падна под нивото от $ 6,000 и впоследствие достигна ново годишно дъно под $ 5,500, е причинен от „крипто-специфични“ събития, които включват скорошният форк на Bitcoin Cash.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?