Услугата се очаква да бъде пусната в действие това лято, като най-малко седем банки се очаква да влязат в системата в първите месеци.
CLS, базираната в Ню Йорк система за глобални мулти-валутни парични сетълменти, работи съвместно с технологичната компания IBM, за да представи услугата за нетинг на разплащания, използвана чрез блокиране. Системата ще бъде включена в банковите системи, за да се повиши нивото на стандартизация на глобалните валутни пазари, както и да се намалят разходите за процеса.
В момента валутните пазари не разполагат със стандартизация, тъй като валутните институции са принудени да завършат процеса ръчно, което често води до разпръснати подходи към нетирането и води до по-високи разходи, отбелязва Financial Times.
CLS планира да предложи на членовете си две възможности за свързване с услугата CLSNet, като осигурява директна, както и посредническа връзка чрез доставчика на финансови съобщения на SWIFT. Говорителят на CLS обаче разясни, че клиентите ще разчитат на доставчика на SWIFT в първите етапи, докато директният хост ще бъде предлагана по-нататък.
Докато около седем банки са готови да тестват предстоящата услуга, според тях, това са само половината от онези, които първоначално подкрепиха проекта. Главният директор на стратегията и служител на CLS Алън Маркард разкри, че някои от големите членове на банката са предпазливи със свързването директно с блокчейн, тъй като технологията все още не е достатъчно тествана за сетълмент и съхранение на ценни книжа.
Маркард обясни, че банковите институции не могат „просто да инсталират софтуер“, тъй като те първо трябва да „изградят оперативни знания“, за да гарантират, че техните бази данни имат адекватна защита на личните данни.
Изображение от phive/Shutterstock.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.