Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
По време на последния разговор за приходите на банката главният изпълнителен директор Джейн Фрейзър съобщи на анализаторите, че компанията активно проучва продукт, наречен условно „Citi stablecoin“, според доклад на Reuters.
Въпреки че Фрейзър потвърди проучването, тя подчерта, че основният интерес на Citigroup е в по-широката област на токенизираните депозити. Този подход включва преобразуване на клиентски депозити в дигитални токени, които могат да се прехвърлят незабавно в блокчейн мрежи, предлагайки по-ефективна и програмируема алтернатива на традиционните платежни релси.
В допълнение към собствената си инициатива за стабилни монети, Citigroup обмисля да предложи и услуги за управление на резерви за стабилни монети на трети страни и да разшири дейността си в областта на решенията за попечителство на криптовалути. Тези услуги биха позволили на банката да пази дигитални активи от името на институционални клиенти, повишавайки доверието и сигурността в развиващата се крипто финансова система.
Ходът на Citigroup е част от по-широка тенденция в световните финанси. Само допреди няколко години големите банки широко критикуваха криптовалутите заради тяхната нестабилност, липса на регулация и предполагаемата им криминална полезност. Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън прочуто отхвърли Биткойн като „измама“ през 2017 г., само за да може по-късно компанията му да пусне своя собствена JPM Coin за разплащане.
По подобен начин институции като BlackRock, Goldman Sachs и BNY преминаха от скептици към активни участници в крипто екосистемата. Според доклад на PwC за 2024 г. над 50% от банките от най-високо ниво вече инвестират в блокчейн инфраструктура или предлагат услуги, свързани с крипто. Тази нарастваща институционална прегръдка отразява както променящата се регулаторна яснота, така и нарастващото търсене от страна на корпоративни клиенти и клиенти с висока стойност, които търсят финансови инструменти, базирани на блокчейн.
Тъй като регулаторните рамки се развиват, а търсенето на финансови ончейн инструменти на се увеличава, се очаква повече стари банки да последват примера на Citigroup в областта на стабилните монети и токенизираните плащания.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.
Ако държим USDC и искаме да увеличим доходността си, Deribit вече предлага награди за отговарящите на условията потребители, които съхраняват USDC на платформата.