Компанията Circle, която стои зад стабилната монета USDC, ще въведе плащания, които ще се изпълняват само с докосване (tap-to-pay) след решението на Apple да разреши на разработчици от трети страни достъп до своите сигурни чипове за плащане.
Тази нова функция ще използва чиповете Near Field Communication (NFC) и Secure Element (SE) на Apple, които досега бяха ексклузивни за Apple Wallet и Apple Pay.
Главният изпълнителен директор на Circle Джереми Алаир обяви предстоящата функция, като подчерта нейния потенциал да трансформира директните плащания в точките на продажба. iPhone-базираните приложения за портфейли ще позволят на потребителите да потвърждават транзакциите, използвайки функции като FaceID, като безпроблемно уреждат плащанията в блокчейн.
Алаир подчерта, че това нововъведение може да открие нов мощен начин за директни плащания между търговци в USDC, съчетавайки технологията на iPhone с високопроизводителни блокчейни с ниски такси.
Въздействието се простира отвъд USDC, като новият NFC достъп е потенциално приложим за незаменяеми токени (NFT) и други дигитални активи.
Tap to pay using USDC on iPhones incoming soon. Wallet devs, start your engines. https://t.co/D6lsj4saMS
— Jeremy Allaire – jda.eth / jdallaire.sol (@jerallaire) August 14, 2024
Първоначално тази функция ще бъде налична в избрани държави, включително Австралия, Бразилия, Канада, Япония, Нова Зеландия, Обединеното кралство и САЩ, като Европейският съюз особено отсъства от разпространението.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.