В неотдавнашна публикация в блога си Елизабет Маккол, член на Надзорния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), разкритикува предложените от Европейския съюз регулации за криптоактивите, заявявайки, че те не са достатъчни и че е необходимо да се засилят предпазните мерки, за да се обхванат адекватно рисковете.
По-късно този месец се очаква Европейският парламент да гласува по законодателството за пазарите на криптоактиви (MiCA), считано за важен ход спрямо крипто регулациите. Въпреки това, Маккол твърди, че да се разчита единствено на MiCA и новия Базелски стандарт би било неадекватно.
Според нейната гледна точка е необходимо да се наложат по-строги задължения и засилен мониторинг на значимите доставчици на крипто услуги. Маккол отбеляза, че настоящите разпоредби на MiCA не успяват да адресират адекватно нито един от тези аспекти.
За да се осигури по-добър контрол и наблюдение върху крипто сектора тя предлага приемането на нови количествени показатели, които отчитат спецификите на бизнеса, като например обем на търговията за платформите за търговия или активи под попечителство за попечителските предприятия. Този подход би позволил по-прецизен и ефективен надзор на крипто пазара.
Маккол освен това подчерта, че скалата за доставчиците на услуги, свързани с криптоактивите, подбужда загриженост. Дори Binance, най-големият играч крипто пазара, който може да се похвали с около 28-29 милиона активни потребители в световен мащаб, вероятно няма да покрие критериите за класифициране като значим в рамките на ЕС.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цената на Dogecoin се срина, след като Twitter върна старото си лого
Например, крахът на доскоро функциониращата крипто борса FTX не би бил сметнат за заслужаващ внимание поради структурата на компанията.
Поради това праговете трябва да се измерват на ниво група, а не на ниво отделен субект, като се има предвид сложността на операциите.
Накрая, Маккол подчерта значението на идентифицирането на конфликти на интереси в цялата група и в свързаните субекти. Това ще гарантира, че надзорът и регулирането са ефективни и че рисковете, свързани с крипто активите, се управляват правилно.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.