Преди десет години създателят на Биткойн, Сатоши Накамото, издаде white paper на валутата, озаглавен "A Peer-to-Peer Electronic Cash System".
По време на една от най-тежките финансови кризи, които светът някога е виждал, човек – или група от хора – на име Сатоши Накамото публикува доклад, в който се твърди, че предлага алтернатива на традиционната банкова система.
Малко повече от два месеца по-късно, на 3-ти януари 2009 г., официално стартира първата криптовалута под формата на Биткойн мрежата. В рамките на няколко години, валутата струва повече от 10 милиарда долара, и в крайна сметка ще надхвърли 300 милиарда долара – натрупвайки по-голяма пазарна капитализация от тази на платежния гигант Visa.
Въпреки прогреса си, Биткойн, както и всички други криптовалути, са все още относително нова технология, ненавлезнала в мейнстрийма. Това означава, че най-решителните събития за криптовалутата са на хоризонта.
Американският SEC отхвърли ETF от близнаците Уинкълвос, два от Proshares, пет от Direxion и един от GraniteShares. VanEck и SolidX искат да направят физически подкрепен Биткойн ETF и са едни от малкото, които сериозно адресират грижите на SEC. Дадени са ни достатъчно причини да сме оптимистични за тези две предложения.
Съвсем наскоро Тим Дрейпър потвърди, че вярва в прогнозата си, гласяща, че Биткойн ще стигне $250,000 до 2022 г. Том Лий също остава верен на по-ранната си прогноза, макар и малко по-краткосрочна и консервативна.
От другата страна, имаме хора като Чарли Мънгър, Уорън Бъфет и Бил Гейтс, които са значително по-критични по отношение на криптовалутата.
Големи банки като Goldman Sachs започнаха да наблюдават криптовалутите и най-вече Биткойн , тъй като активът започна да става достатъчно зрял, че да привлече вниманието на големи институции и компании.
Въпреки бичия пазар миналата година, 2018-та е също толкова вълнуваща за най-голямата криптовалута, макар и не толкова добра за инвестиралите в нея. Последният месец показателят за волатилност на валутата удари най-ниската си стойност от 2016 година.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.
Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.