Очаква се Чехия да наложи по-строг надзор над криптовалутите от този, изискван от регулаторния режим на Европейския съюз за борба с изпирането на пари (AML).
Според доклад на местния вестник Hospodářské Noviny от 8-ми август, транспонирането на Чешката република в Петата директива на AML (ЕС) на Европейския съюз (ЕС) изглежда настроено да налага още по-строги изисквания към крипто фирмите за от установените от Брюксел.
Като индикация за предстоящите строги мерки, Hospodářské Noviny разкрива, че чешките регулатори планират да наложат огромна глоба – до половин милион евро – на фирми за криптовалути, ако не успеят да регистрират своите операции в националната служба за лицензиране на търговия.
Подобна мярка ще надхвърли тази, която се изисква от Петата директива на ЕС за борба с прането на пари, която влезе в сила през юли 2018 г. и установи ревизирана правна рамка за финансовите пазари на ЕС за регулиране на криптовалутите и по-добро намаляване на рисковете от пране на пари и финансиране на тероризма (CFT).
AMLD5 по-специално разширява обхвата на регулаторния надзор върху крипто борсите и доставчиците на портфейли и прилага по-строги изисквания за прозрачност, насочени към анонимни плащания – независимо дали се извършва чрез борси или предплатени карти.
Докато Hospodářské Noviny не разкрива график за формализиране както на AMLD5, така и на неговите допълнителни правила, държавите – членки на ЕС са принудени да включат директивата в съответните си национални закони до 20-ти януари 2020 г.
Докладът освен това отбелязва, че AML правилата за чешки законодатели ще засегнат фирми, от чиито проекти не се изисква задълбочен контрол според разпоредбите на ЕС.
Hospodářské Noviny твърди, че подобни рестрикции вероятно ще застрашат конкурентоспособността на крипто-сектора на нацията.
Нигерия прави решителна крачка към приемането на стабилни монети, тъй като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на страната очерта готовността си да подкрепи иновациите в областта на дигиталните валути – при ясни регулаторни условия.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.