Очаква се Чехия да наложи по-строг надзор над криптовалутите от този, изискван от регулаторния режим на Европейския съюз за борба с изпирането на пари (AML).
Според доклад на местния вестник Hospodářské Noviny от 8-ми август, транспонирането на Чешката република в Петата директива на AML (ЕС) на Европейския съюз (ЕС) изглежда настроено да налага още по-строги изисквания към крипто фирмите за от установените от Брюксел.
Като индикация за предстоящите строги мерки, Hospodářské Noviny разкрива, че чешките регулатори планират да наложат огромна глоба – до половин милион евро – на фирми за криптовалути, ако не успеят да регистрират своите операции в националната служба за лицензиране на търговия.
Подобна мярка ще надхвърли тази, която се изисква от Петата директива на ЕС за борба с прането на пари, която влезе в сила през юли 2018 г. и установи ревизирана правна рамка за финансовите пазари на ЕС за регулиране на криптовалутите и по-добро намаляване на рисковете от пране на пари и финансиране на тероризма (CFT).
AMLD5 по-специално разширява обхвата на регулаторния надзор върху крипто борсите и доставчиците на портфейли и прилага по-строги изисквания за прозрачност, насочени към анонимни плащания – независимо дали се извършва чрез борси или предплатени карти.
Докато Hospodářské Noviny не разкрива график за формализиране както на AMLD5, така и на неговите допълнителни правила, държавите – членки на ЕС са принудени да включат директивата в съответните си национални закони до 20-ти януари 2020 г.
Докладът освен това отбелязва, че AML правилата за чешки законодатели ще засегнат фирми, от чиито проекти не се изисква задълбочен контрол според разпоредбите на ЕС.
Hospodářské Noviny твърди, че подобни рестрикции вероятно ще застрашат конкурентоспособността на крипто-сектора на нацията.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.