Chainalysis представи резултатите от операция Spincaster - мащабна инициатива, насочена към борба с фишинг измамите - вид измама, която причини значителни финансови загуби в крипто сектора от май 2021 г. насам.
Операцията, която възникна в резултат на сътрудничество с канадската полиция в Калгари през март 2024 г., се разширява в световен мащаб в шест държави. В нея се включиха 12 агенции от публичния сектор и 17 крипто борси, в резултат на което се идентифицираха над 7,000 улики, свързани с престъпни дейности.
Chainalysis успешно проследи потока от средства, закри сметки, замесени в незаконни дейности, конфискува незаконно присвоени суми и събра сведения за подобряване на бъдещите усилия за предотвратяване на измами. По време на операцията, чрез намесата на пострадал, директно е предотвратена загубата на значителна сума в криптовалути.
При операцията „Spincaster“ бе използван комплексен подход, насочен към повишаване на обществената информираност относно фишинг измамите за одобрение, снабдяване на крипто борсите с инструменти за проактивно наблюдение за следене на съмнителните транзакции и подобряване на възможностите на правоприлагащите органи.
Фил Ларат, директор „Разследвания“ в Chainalysis, подчерта ключовата роля на техните методи за разследване на криптовалути в помощ на борсите и органите на реда, които защитават активите на потребителите. Тези средства дават възможност за задълбочени проверки на транзакциите, откриване на незаконни дейности и предотвратяване на измамни схеми.
Фишинг измамите за одобрение използват различни техники, като например фалшиви крипто приложения или сложни романтични измами, с цел да заблудят жертвите да разрешат транзакции, които позволяват на измамниците да откраднат крипто активите им.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.