Начало » Централните банки увеличават златните си резерви на фона на инфлацията

Централните банки увеличават златните си резерви на фона на инфлацията

09.06.2022 15:10 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Централните банки увеличават златните си резерви на фона на инфлацията

През последното десетилетие количеството злато, държано в резерв от световните централни банки, постепенно се увеличава.

Според данни на Международния валутен фонд (МВФ) през този период златните резерви на централните банки са нараснали до почти 35,600 тона в началото на 2022 г. 


Междувременно пазарният анализатор на Welt Холгер Шаепиц се включи в Twitter, за да сподели графика от своя Bloomberg терминал, която показва, че златните резерви непрекъснато се увеличават от финансовата криза през 2008 г. насам, като наближават нива на резервите, които банките са държали през 80-те и 90-те години. 



Световният съвет по златото (WGC) наскоро проведе проучване сред централните банки и установи, че 74% от тях съобщават за по-големи наличности на злато в сравнение с 68% през предходната година. 


За това ново натрупване на злато са допринесли различни фактори; в по-голямата си част това е страхът от инфлация, но също така и възможните рискове, свързани с войната в Украйна, и използването на златото като предпазна мярка за националната финансова система. WGC завърши бележката си по проучването, като заяви, че търсенето на злато може да остане стабилно до края на годината, най-вече заради свойствата му на безопасен актив.


“В условията на по-предизвикателна икономическа и геополитическа обстановка търсенето на злато от страна на централните банки вероятно ще остане стабилно, като качествата на златото като “сигурно убежище” и “предпазване от инфлация” ще послужат за засилване на убедеността на централните банки в златото.”

ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум ще скочи с над 70% този месец, твърди крипто общността

Освен това Майк Макглоун, старши стратег в Bloomberg Intelligence, сравнява наблюдаваните напоследък високи цени на редица суровини. 



И накрая, нововъзникващите икономики са силно зависими от щатския долар, което ги прави по-уязвими към валутни рискове. 


От друга страна, златото може да бъде ефективен хедж, тъй като обикновено е отрицателно корелирано с щатската валута. Това се вижда от факта, че Тайланд и Индия са най-големите купувачи на злато през 2022 г., по данни на МВФ. 

Тъй като експертите и централните банки очакват търсенето на златото да нарасне и тъй като повечето пазарни участници приветстват жълтия метал заради способностите му на запас на стойност, е трудно да се направи аргумент срещу него.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Робърт Кийосаки се извини на последователите си след неуспешна анкета

Робърт Кийосаки, известен с книгата си „Богат татко, беден татко“ и яростната си подкрепа за Биткойн, наскоро се сблъска с неочаквана липса на ангажираност от страна на своите последователи в платформата Х.

28.04.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Stefanov

Bitget търси обезщетение от потребители, които се възползваха от бъг в системата

Bitget предприема правни действия след разкриването на координирана атака, която е струвала на борсата над $20 милиона.

28.04.2025 17:00 1 мин. четене Alexander Stefanov

Инвеститори съдят Nike след внезапното закриване на NFT платформата

Nike се изправя пред нова съдебна битка, след като група купувачи на NFT и крипто активи обвиниха компанията, че им е нанесла големи финансови загуби.

28.04.2025 16:30 2 мин. четене Alexander Stefanov

Ръководството на Ripple не планира IPO през 2025 година

Ripple официално опроверга слуховете за IPO, потвърждавайки, че няма намерение да излезе на борсата през 2025 г.

28.04.2025 16:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.