Дните, когато световните централни банки отразяваха стриктно действията на Федералния резерв, останаха в миналото.
Дълго време решенията на Фед за лихвените проценти определяха темпото на паричната политика в световен мащаб, оказвайки влияние върху валутите и пазарите. В днешния фрагментиран икономически пейзаж обаче централните банки очертават свои собствени курсове въз основа на местните предизвикателства, вместо да следват примера на Вашингтон.
В миналото силата на американската икономика и влиянието на Уолстрийт означаваха, че централните банки трябваше да вървят в крак с Фед, за да не дестабилизират валутите си.
Сега всяка голяма икономика се сблъсква с конкретни проблеми. САЩ се борят с упоритата инфлация, Европа е изправена пред икономическо напрежение поради конфликта в Украйна и енергийните проблеми, в Япония най-накрая се наблюдава известна инфлация след години на стагнация, а Китай се бори с дефлацията на фона на спада в сектора на недвижимите имоти.
Това разминаване в приоритетите доведе до независими политически ходове. Докато Английската централна банка и Европейската централна банка започнаха да намаляват лихвените проценти преди Фед, различната политика на Япония доведе до резки колебания на йената.
Променящият се пейзаж отразява и по-широката промяна в икономическата мощ, като САЩ и техните съюзници вече представляват по-малка част от световния БВП. Същевременно господстващото положение на щатския долар постепенно отслабва, тъй като други валути като китайския юан се утвърждават в международната търговия.
Въздействието на тази промяна се усеща на всички пазари, във веригите за доставки и в търговията. Компаниите и инвеститорите трябва да се ориентират в една все по-непредсказуема среда, в която политическите решения вече не следват координиран глобален модел, което води до бързи пазарни промени и повишена несигурност.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.