Тъй като целия свят се фокусира върху дигиталните валути на Централните банки, редица банкови власти на страните съвместно са изготвили документ, обсъждащ обстойно вида на валутата.
Банката за международни разплащания заяви, че група от седем централни банки и BIS са си сътрудничили по доклада, „идентифицирайки основните принципи, необходими на всички публично достъпни CBDC, за да помогнат на централните банки да постигнат целите си на публичната политика“ BIS е глобална институция, която помага на националните централни банки.
CBDC бяха актуална тема през 2020 г., като редица държави изразиха интерес към вида на активите. Китай продължи напред с плановете си за своя CBDC, дигитален юан, въпреки че централната банка на Китай не допринесе за доклада. Китай е в разгара на тестването на своя дигитален актив и са завършени транзакции на стойност около 162 милиона долара в дигитални юани.
Банката на Англия, Федералният резерв на САЩ и Банката на Япония са сред управителните органи, участващи в изработването на документа, озаглавен: „Дигитални валути на централната банка: основни принципи и основни характеристики„. От декларацията на BIS обаче стана ясно, че заинтересованите страни не са включили становища в доклада относно пускането на такава валута, нито са посочили някакви твърди планове за производство на такъв актив.
В доклада се изяснява,
„Този доклад не е за това дали и кога да издаде CBDC. Централните банки ще вземат това решение за своите юрисдикции (в консултация с правителства и заинтересовани страни). Нито една от централните банки, участващи в този доклад, не е взела решение дали да издава CBDC.„
В доклада са изброени три основни основни принципа, на които следва да се основава бъдеща CDBC и свързаната с него екосистема, ако възникне такъв актив.
„Централната банка не трябва да компрометира паричната или финансовата стабилност чрез издаване на CBDC; (ii) CBDC ще трябва да съществува едновременно и да допълва съществуващите форми на пари; и (iii) CBDC следва да насърчава иновациите и ефективността.“
Документът изяснява, че жизненоважни компоненти на стабилни CBDC включват конвертируемост, удобство, сигурност, скорост, мащабируемост, правна стабилност и няколко други категории.
Централната банка на Бразилия също изрази интерес към CBDC през последните месеци, въпреки че докладът също не посочва централната банка на Бразилия като участник. За разлика от това, Японската централна банка благодари на списъка с отчетените участници. Япония може да се похвали с екип, натоварен с изучаването на CBDC.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.