НАЧАЛО Други

Централната банка на Канада обмисля да издаде собствена криптовалута

18.10.2019 15:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Централната банка на Канада обмисля да издаде собствена криптовалута

Централната банка на Канада изрази своя интерес да издаде собствена криптовалута, за да наложи KYC и да ограничи „пряката заплаха“ от дигитални валути за паричния контрол.

Централната банка на Канада заяви, че въвеждането на тяхната дигитална валута ще бъде постепенно, за да се приспособи пазара към нейното обращение, но с течение на времето криптовалутата ще замени физическите пари. Според вътрешно представяне, направено от банката, алтернативата ще бъде по-ефективна от разходите, тъй като фиатното обращение ще изисква повече средства през следващите години.

Проектът, предложен от канадската банка, все още се проучва, като плана до този момент не е получил разрешение.

Презентацията, озаглавена „Парите на централната банка: Следващото поколение“, предупреждава, че фиатните пари в крайна сметка могат да се окажат ненужни като метод на разплащане и прогнозира, че „може да дойде време, в което на търговците / банките ще им се струва твърде скъпо да приемат банкноти“.

Предложението цитира повече от дузина ползи за банката, която издава собствена дигитална валута, споменавайки само един недостатък.

„Допълнителен метод на плащане може да направи платежната система по-стабилна.“

Въпреки това беше отбелязано, че криптовалутите „също представляват риск за стабилно и евтино финансиране на банките.“

Също така беше предложено, че криптовалутите могат да се използват като разплащателно средство за лихви по салда и че дигиталния им характер би позволил да събират повече информация от своите банкови клиенти – повече, отколкото ако използват пари в брой.

„Лични данни може да не са споделени с получателя на плащането, но могат да бъдат споделени с полицията или данъчните власти“, гласи презентацията.

Банката на Канада започна да разучава криптовалутите през 2013 г., според Financial Post, но тя не е единствената, тъй като много международни банки разкриха  плановете си за суверенна дигитална валута, поради бързия темп на глобално приемане на крипто активите.

„Трябва да внесем иновации, за да останем в играта“, заяви Стивън Мърчисън, и добави, че „Криптовалутите могат да станат пряка заплаха за способността ни да прилагаме парична политика и ролята на кредитор от последна инстанция (LOLR)“.

Централните банки поясниха колко е важно поддържането на паричния контрол, когато става въпрос за издаване на собствени дигитални проекти, докато мониторингът и проследяването на потребителските транзакции са по-малко адресирана тема, поради очевидни причини.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Доларът засенчва всички останали валути през 2024 година

Няколко нововъзникващи икономики в Азия, Африка и Латинска Америка започнаха да полагат усилия за намаляване на зависимостта си от щатския долар с цел да отслабят неговия световен статут на резервна валута.

19.04.2024 19:36 2 мин. четене

Топ 3 AI акции, които може да са по-добра инвестиция от криптовалутите

Пазарът на криптовалути не веднъж е демонстрирал потенциала си за повишаване на стойността на портфейлите на инвеститорите.

19.04.2024 18:00 2 мин. четене

Икономиката на Китай надмина очакванията за първото тримесечие на 2024 година

Според публикуваните във вторник правителствени данни китайската икономика е надхвърлила очакванията през първото тримесечие на годината, повлияна от политиките за стимулиране и увеличеното търсене.

19.04.2024 16:00 2 мин. четене

Какво мисли съоснователят на PayPal за въздействието на изкуствения интелект

Питър Тийл, известен като съосновател на PayPal и видна фигура в технологичната индустрия, неотдавна изрази загриженост относно въздействието на изкуствения интелект (AI) върху различни умения.

19.04.2024 15:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.