В съответствие с появата на ясни разпоредби в Югоизточна Азия, централната банка на Филипините, BSP, въведе по-широк лицензионен режим за фирмите за дигиталните активи в страната.
Според Philippine Daily Inquirer всички фирми за крипто финансови услуги в страната вече трябва да бъдат лицензирани от BSP.
По този начин борсите, занимаващи се с двойки за крипто-към-крипто търговия и платформи за попечителство, сега трябва да получат одобрение от централната банка. Разширеният регулаторен режим обхваща и платформи за крипто деривати.
Всички криптофирми в страната също ще трябва да се съобразят с най-добрите световни финансови практики, включително борба с пране на пари и противодействието на финансирането на тероризма. В резултат на това, прехвърлянето на криптовалута над определен праг ще изисква идентифицираща информация както за инициатора, така и за бенефициентите.
За Бенджамин Диокно, управител на BSP, разширеният регулаторен режим е необходим, за да бъде в крак с темповете на развитие в криптопространството през последните три години. Още през 2017 г. BSP издаде правила за борси, участващи във фиат-крипто двойки за търговия.
Според Диокно новите правила ще премахнат всякакви регулаторни вратички в екосистемата за крипто-финансови услуги, добавяйки, че централната банка се ангажира да постигне баланс между насърчаването на финансовите иновации и отговорностите ѝ за надзор.
Още през 2020 г. BSP започна да обмисля издаването на дигитална валута на централната банка. Основната филипинска банка обаче заяви, че не е готова да създаде суверенна дигитална валута, но активно наблюдава пространството.
Югоизточна Азия продължава да бъде глобален център за отворените финанси с положителна нагласа към нововъзникващите технологии. Пазари като Сингапур и Тайланд вече могат да се похвалят със сложна екосистема за електронни разплащания. Както по-рано бе съобщено, Азия представлява почти 50% от световната търговия с криптовалути.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.