Икономиката на САЩ отбелязва стабилен растеж, подкрепен от процъфтяващия пазар на труда и силните потребителски разходи.
Въпреки това, над тази положителна перспектива е надвиснала сериозна заплаха: бързото покачване на цените на петрола.
Цените на петрола в САЩ се доближават до $90 за барел, а световните цени се колебаят около $92 за барел на фона на опасенията от ескалиращото напрежение в Близкия изток. Този скок доведе до най-високите цени на бензина от пет месеца насам.
Последиците от непрекъснатото покачване на цените на петрола са значителни. Те потенциално биха могли да намалят потребителските разходи и да подкопаят напредъка в овладяването на инфлацията, като накарат Федералния резерв да отложи намаляването на лихвените проценти и предизвикат безпокойство сред инвеститорите.
Според главния икономист на Moody’s Марк Занди по-високите цени на петрола представляват сериозна заплаха за икономиката, нанасяйки ѝ бързи щети. Нещо повече, ако цените на бензина се повишат над $4 за галон и останат високи, това може да има значителни политически последици, които да повлияят на изхода от изборите през ноември.
Цените на петрола в САЩ се повишиха с около 21% тази година, като наскоро надхвърлиха $87 за барел. Преминаването на границата от $90 и доближаването до $100 обаче би представлявало сериозно предизвикателство, особено за домакинствата с по-ниски доходи, и би могло да намали доверието на потребителите.
Неотдавнашното покачване на цените на петрола беше подхранвано от геополитическото напрежение, включително атаките с дронове срещу петролни рафинерии в Русия и засилващите се опасения относно отговора на Иран на неотдавнашните въздушни удари в Сирия.
Анди Липоу, президент на Lipow Oil Associates, подчерта нарастващия риск от прекъсване на доставките в Близкия изток, което може да доведе до допълнително повишаване на цените на петрола. Хелима Крофт, глобален ръководител на отдел „Стратегия за суровините“ в RBC Capital Markets, също подчерта потенциала за по-широк конфликт в региона.
Въпреки тези предизвикателства някои експерти от бранша остават предпазливи оптимисти. Макар че се очаква цените на бензина да продължат да се покачват и да достигнат средно около $3.70 за галон в национален мащаб, прогнозите за достигане на $4 за галон не са неизбежни, освен ако не настъпят непредвидени събития.
Въпреки това възходящата траектория на цените на газа може да доведе до увеличаване на предстоящите стойности на инфлацията. Тази ситуация ще бъде внимателно наблюдавана от служителите на Федералния резерв, които ще обсъждат евентуално намаляване на лихвените проценти през юни.
Винсент Рейнхарт, главен икономист в Драйфус и Мелън, смята, че рискът от инфлация е наклонен към повишение поради нарастващите цени на суровините, включително на петрола. Той очаква Фед да понижи лихвените проценти през юни, отчасти за да се ориентира в политически натоварената атмосфера преди изборния сезон.
Въпреки преобладаващите рискове някои анализатори на енергийния пазар остават предпазливи оптимисти за бъдещата траектория на цените на бензина, като предполагат, че средна цена от $4 за галон за страната не се очертава в близко бъдеще.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.