Цените на златото започнаха петъчния ден под натиск, тъй като опитите за поддържане на нива над съпротивата от $2,740 се провалиха, което накара продавачите да се активизират.
Сега инвеститорите очакват нови икономически данни от САЩ и мнения на представители от Федералния резерв (Фед), които биха могли да окажат влияние върху следващото движение на цените на златото.
В петък настъпи вторият ден на консолидация на цените на златото на азиатския пазар. Въпреки че в сряда достигна нов рекорден връх от $2,759, от началото на седмицата златото се търгува в познат диапазон.
Настоящата ценова траектория на златото отразява очакванията за възможна промяна към по-малко агресивна политика на Фед през следващите месеци, съчетана с несигурността, свързана с изборите, и продължаващото геополитическо напрежение в Близкия изток. Във фокуса на вниманието са и корпоративните печалби в САЩ, които оказват влияние върху рисковите нагласи на пазара и влияят както върху щатския долар, така и върху цените на златото.
Очаква се предстоящите публикации на данни, включително поръчките на стоки за дълготрайна употреба в САЩ и ревизираният индекс на потребителските нагласи в Мичиган, да внесат повече яснота относно икономическите перспективи на САЩ, което може да повлияе върху очакванията за лихвените проценти на Фед и стойността на долара в краткосрочен план.
Въз основа на тези данни и на предстоящите изказвания на президента на Фед на Бостън Сюзън Колинс може да се очертае решително движение в посока на златото.
В четвъртък златото отскочи с 1% след корекция, като щатският долар отслабна поради отдръпването на доходността на държавните ценни книжа. Положителните настроения около приходите на Tesla и предизборната несигурност също подкрепиха стойността на златото.
Пазарите изглежда отчитат потенциална победа на републиканците, като очакванията са, че търговската и фискалната политика на Доналд Тръмп може да бъде инфлационна, което прави златото предпочитан актив като инфлационен хедж.
Цените на златото отстъпиха, като тестваха бившата съпротива, а сега подкрепа, на ниво $2,723.
Ако това ниво на подкрепа не успее да се задържи, спадът може да се задълбочи към $2,700. По-нататъшни спадове биха довели до тестване на подкрепата при $2,681, близо до 21-дневната проста пълзяща средна (SMA).
Обратно, преодоляването на съпротивата от $2,740 е от съществено значение за запазване на възходящия тренд, като следващата цел е $2,750, а в близко бъдеще – $2,759.
Четиринадесетдневният индекс на относителната сила (RSI) е в низходяща тенденция, но остава доста над 50, близо до 65, което предполага, че всяко отдръпване може да се разглежда като възможност за купувачи да навлязат на пазара.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.