Цените на петрола отбелязаха слабо повишение в петък, подкрепени от положителната прогноза на групата производители ОПЕК за голямото търсене на петрол, прогнозирано за 2024 г.
Тези настроения бяха допълнително подкрепени от възходящата корекция на очакванията за глобалния икономически растеж.
Суровият петрол тип Брент успя да поскъпне с незначителните 7 цента, установявайки се на $86.47 за барел около 03:17 ч. българско време, докато фючърсите на американския суров петрол тип „West Texas Intermediate“ отбелязаха ръст от 12 цента, достигайки $82.94 за барел.
Двете референтни цени на суровия петрол са в последователна възходяща траектория от юни насам, като в четвъртък петролът West Texas Intermediate достигна своя връх за годината, а Брент – най-високата си ценова точка от януари насам.
Този ценови скок бе повлиян от удължаването на срока на съкращаване на добива от страна на големи държави-производителки на петрол като Саудитска Арабия и Русия. Освен това опасенията за потенциални прекъсвания на доставките, произтичащи от геополитическото напрежение в Черноморския регион, особено във връзка с доставките на руски петрол, допринесоха за бичите нагласи на пазара.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) посочи, че за 2024 г. очаква ръст на световното търсене на петрол от 2.25 милиона барела дневно, което е лек спад спрямо прогнозирания за 2023 г. ръст от 2.44 милиона барела дневно. Тези прогнози остават непроменени спрямо оценките от предходния месец.
Оценката на ОПЕК подчертава очакванията за стабилно потребление на петрол през 2024 г., дължащо се на устойчив икономически растеж, особено в Китай.
Допълнително засилване на доверието на пазара предизвикаха публикуваните в четвъртък данни за потреблението в САЩ през юли, които породиха спекулации, че Федералният резерв може би се приближава към края на агресивния си цикъл на повишаване на лихвените проценти.
Все пак съществуват някои фактори, които смекчават тези положителни влияния върху цените. Неотдавнашни данни разкриха, че в потребителския сектор на Китай се наблюдава дефлация, а цените на фабричните суровини продължиха да намаляват през юли, което породи опасения за потенциалните последици за търсенето на горива във втората по големина икономика в света.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.