Цените на петрола се повишиха във вторник, надграждайки значителните печалби от миналата седмица, като търговците следяха отблизо размириците в Близкия изток и оценяваха перспективите за глобалния икономически растеж и търсенето на суров петрол през предстоящата 2024 г.
Суровият петрол „West Texas Intermediate“ отбеляза ръст от 2.8%, достигайки $75.65 за барел, докато цените на сорта „Brent“ се повишиха с около 2.6% до $81.14 за барел. Това се случва след увеличението от 3% на двата петролни бенчмарка през предходната седмица.
Енергийните пазари са в състояние на повишена готовност за потенциални смущения, дължащи се на нападенията на Хутите срещу ключови товарни маршрути. Датската корабна компания Maersk обяви през уикенда решението си да възобнови дейността си в Червено море и Аденския залив, след като временно преустанови трафика по тези жизненоважни водни пътища. Започна многонационална военноморска операция, ръководена от Съединените щати, за да се предпазят корабите, плаващи през региона.
Напрежението в стратегически важния район около Суецкия канал засилва опасенията за възможна ескалация на продължаващия конфликт между Израел и Хамас. През третия месец на конфликта се появява опасността от участие на други регионални играчи като Иран. Групировки като йеменските Хути и базираната в Ливан Хизбула вече изстреляха ракети към Израел. Освен това перспективите за меко приземяване или лека рецесия през 2024 г. допринасят за повишаването на цените на петрола.
Предвиждайки устойчиво търсене, експертите предполагат, че САЩ ще избегнат сериозно икономическо забавяне, за което допринася готовността на Федералния резерв да намали лихвените проценти и да стимулира икономическата активност.
Въпреки прогнозата на Международната агенция по енергетика за намаляване на търсенето на изкопаеми горива през следващото десетилетие, финансовите пазари изглежда не са съгласни с нея. Водещият енергиен стратег на JPMorgan заяви този месец, че пикът на петрола е малко вероятно да настъпи през нашия живот. Нарастването на броя на петролните мегакомпании и значителното увеличение на производството в САЩ допълнително подчертават очакванията за силно търсене през следващите години.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.