Цената на Биткойн (BTC) остава под $17,000, като инвеститорите остават песимистично настроени за криптопазарите.
Общата пазарна капитализация на криптовалутите спадна от $885 милиарда до текущата си стойност $809 милиарда в рамките на последните седем дни. Към момента на писане основните криптовалути се търгуват неутрално.
Въпреки всички насрещни ветрове, инвеститорите на дребно трупат от флагманската криптовалута. Дългосрочните притежатели също така държат рекордни количества от общото предлагане. Това може да е много добра новина за водещия криптоактив, особено ако разглеждаме дългосрочните му перспективи.
Уил Клементе сподели графика от компанията за блокчейн анализи Glassnode. Той придружи публикацията със следните коментари:
Процентът на предлагането на Биткойн, притежаван от инвеститорите на дребно е скочил със 17% тази година.
Това не е е перфектно, но е много добре за 12-годишен актив и определено е [обнадеждаваща тенденция].
Предлагането на Биткойн се разпределя с течение на времето, докато притежателите на фиатни валути се концентрира в ръцете на [големи и заможни инвеститори] с течение на времето.
Важно е да се уточни, че под инвеститори на дребно се визират тези потребители, които държат по-малко от 10 BTC в портфейлите си. Делът от предлагането, притежаван от тази кохорта инвеститори е на рекордно високо ниво.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 2024 г. ще е изключително добра за Биткойн и Етериум – Раул Пал
В скорошен доклад на Arcane Research се разглежда феномена на изоставане (backwardation) на фючърсните пазари.
В търговията с фючърси изоставането се отнася до пазарно състояние, при което цената на фючърсен договор е по-ниска от спот цената на базовия актив. Това може да се случи, когато има силно търсене на базовия актив и пазарните участници са готови да платят премия, за да го получат веднага, вместо да изчакат падежа на фючърсния договор.
При backwardation цената на фючърсния договор ще се понижава с наближаването на датата на падежа, което е обратното на нормалното пазарно състояние, известно като контанго (contango), при което цената на фючърсния договор е по-висока от спот цената.
По принцип изоставането се разглежда като признак за напрегнат баланс между търсенето и предлагането на пазара, докато контангото често се разглежда като признак за свръхпредлагане или слабо търсене.
Коментирайки изоставането при CME фючърсите на Биткойн, от Arcane заключават, че на интритуционалните пазари се наблюдава предпазливост, като се очаква тази нагласа да продължи до края на годината.
В доклада също така се подчертава, че се очаква Биткойн да остане корелиран с други рискови активи, като се вземе предвид и неговата реакция на значителни макро събития, което означава, че е важно да се следят всякакви съобщения от Федералния резерв и ЕЦБ.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.