Фирмата за крипто кредитиране Celsius Network LLC беше обвинена в предварителен колективен иск, в който компанията се обвинява в измама, подобна на Понци.
Всъщност в колективния иск, предложен на федерален съд в американския щат Ню Джърси, се твърди, че Celsius е натрупала $10 милиарда, като е продавала нерегистрирани ценни книжа в рамките на Понци схема и е убеждавала инвеститорите да купуват финансовите ѝ продукти на завишени цени, съобщи Law360 на 14 юли.
Според молбата, ищецът Тейлър Гойнс „е закупил финансови продукти на Celsius през съответния период и е претърпял инвестиционни загуби“ в резултат на поведението на ответниците, които включват Celsius Network, две свързани лица, главния изпълнителен директор Александър Машински и трима изпълнителни директори – Дейвид Барс, Алън Джефри Кар и Шломи Даниер Леон.
Освен това в жалбата се посочва, че неотдавнашният срив на криптовалутите е разкрил крехкостта на екосистемата на Celsius и факта, че тя не е разполагала с достатъчно активи, за да изпълни задълженията си за изтегляне на средства към инвеститорите.
„Подобно на буквална схема на Понци, Celsius можеше да поддържа обещанията си за процент на доходност само чрез непрекъснато привличане на нови инвеститори, чийто нов приток на пари щеше да се използва за изплащане на доходността на старите инвеститори.“
Според текста на колективния иск Celsius е държала милиарди долари в ливъридж позиции в децентрализирани финансови (DeFi) протоколи, които са били заплашени от ликвидация по време на спада на криптопазара.
Междувременно бившият инвестиционен мениджър на Celsius Джейсън Стоун също заведе дело срещу някогашния си работодател на 7 юли, твърдейки, че той е участвал в манипулации на криптопазара, без да прилага основни счетоводни мерки за защита на депозитите на клиентите.
За да избегне ликвидацията, Celsius се оказа принудена да разположи над $750 милиона ликвидни активи, които вече не можеха да бъдат използвани за изпълнение на задълженията за теглене, в резултат на което компанията замрази тегленията, суаповете и трансферите на потребителите.
Твърди се също така, че Celsius е продавала „сметки за възнаграждения“ на клиенти, които са предоставяли криптоактиви на дружеството в замяна на гаранцията на дружеството за предоставяне на променливо месечно лихвено плащане.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн и всички PoW валути ‘вероятно’ ще бъдат забранени, твърдят от ЕЦБ
Лихвите на Celsius били генерирани от заемане на криптовалути на институции и корпорации, отпускане на заеми в щатски долари и стабилни монети на инвеститори на дребно и инвестиране в „други силно спекулативни криптовалутни начинания“.
След това компанията обединяваше тези активи, за да финансира своите операции по отпускане на заеми и търговия за собствена сметка.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.