След години, през които беше отхвърлян като неактивен, Cardano сега е начело по принос на основните разработчици, изпреварвайки Етериум и отърсвайки се от дългогодишния си етикет „призрачна верига“.
Нови данни от Cryptometheus разкриват, че през изминалата година разработчиците на Cardano са направили над 21,000 приноса към кода в GitHub – достатъчно, за да заемат първото място по ангажираност на разработчиците.
Етериум, въпреки по-широката си екосистема, се класира на второ място с близо 21,000 приноса.
Екосистемата на Cardano също се разширява. В мрежата се оформиха дузина основни проекта, а над 30 допълнителни начинания се изграждат върху по-широката й инфраструктура.
Междувременно относителното забавяне на Етериум предизвика критики, включително от основателя на Cardano Чарлз Хоскинсън, който твърди, че ETH може да не оцелее още 15 години поради технологична стагнация и фрагментиран подход към мащабирането.
Други мрежи, които се нареждат зад Cardano и Етериум по активност на разработчиците, са Internet Computer, FLOW, Arbitrum, MultiversX, Stacks, Polkadot, Cosmos и Chainlink.
Microsoft задълбочава навлизането си в Web3, като се обединява с компанията за блокчейн анализи Space and Time (SXT), предоставяйки крипто данни в реално време на своята платформа Fabric, задвижвана от изкуствен интелект.
Хайпът около блокчейн гейминга значително е затихнал, но експерти от бранша предполагат, че това затишие може да е знак за нещо положително: Узряване.
Централните банки започват да проучват как програмируемите блокчейн инструменти биха могли да променят изпълнението на паричната политика.
JPMorgan направи крачка към интегрирането на публичния блокчейн, като за първи път осъществи транзакция с токенизирани ценни книжа на Министерството на финансите на САЩ извън своята частна инфраструктура.