Университетът Кеймбридж си сътрудничи с някои от най-добрите световни банкови институции и частни компании, за да представи нов проект, насочен към изследване на криптовалутите.
Центърът за алтернативно финансиране на Кеймбридж, или CCAF, стартира изследователска инициатива, целяща да даде повече прозрения за бързо развиващата се индустрия на дигитални активи.
Именуван „Програмата за дигитални активи на Кеймбридж“ или CDAP, проектът е публично-частно сътрудничество с 16 компании, включително публични институции като иновационния център на Банката за международни разплащания (БМР) и Международния валутен фонд (МВФ). Инициативата включва също банки като Goldman Sachs, финансови гиганти като Mastercard и Visa, както и големи доставчици на борсово търгувани фондове (ETF) като Invesco.
Други участници включват British International Investment, Дубайски международен финансов център, Ernst & Young, Fidelity, Министерството на външните работи на Обединеното кралство, Американската банка за развитие, Лондонската фондова борса, MSCI и Световната банка.
Като основна мисия CDAP възнамерява да даде възможност за обществен диалог, основан на доказателства, относно възможностите и рисковете, свързани с нарастващото приемане на криптовалутите. Програмата ще бъде фокусирана върху три основни области, включително последиците от крипто за околната среда, инфраструктурата и дигитални активи, включително стабилни монети, дигитални валути на централните банки, както и криптовалути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: На какво се дължи волатилността на крипто пазара? – Майкъл Сейлър
Програмата се основава на съществуващата работа на CCAF в крипто индустрията, включително разработването на Bitcoin индекса на потребление на електричество в Кеймбридж, CBECI. CBECI е широко разпространен индекс за осигуряване на процента на разпределение на хеширащата мощност за копаене на Bitcoin (BTC) между страните.
Други разработки в областта на крипто изследванията на CCAF включват серия от проучвания за сравнителен анализ на глобални криптоактиви, предназначени да се справят с тенденциите в екосистемите, обсъждането на политиките и други.
„Програмата за дигитални активи на Кеймбридж, която стартираме днес, има за цел да отговори на произтичащата необходимост от по-голяма яснота чрез предоставяне на прозрения, управлявани от данни чрез съвместни изследвания, включващи заинтересовани страни от публичния и частния сектор“, каза изпълнителният директор на CCAF Брайън Джанг.
Според ръководителя на CCAF за дигиталните активи Мишел Раухс, CDAP ще предостави на лицата, вземащи решения, обективния анализ и емпирични доказателства, които са им необходими, за да се ориентират в индустрията на дигиталните активи.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.