Изминаха тринадесет години, откакто Сатоши Накамото пусна бялата книга на Биткойн.
Само за 13 години мрежата на криптовалутата нарасна до безпрецедентни нива.
31-ви октомври 2008 г. отбелязва раждането на Биткойн, какъвто го познаваме днес, след като Сатоши публикува статия, озаглавена: Биткойн: “Електронна парична система за равностойни пари”.
Бялата книга за Биткойн обяснява проблема с централизираните системи за електронни плащания като банки и финансови институции, като същевременно предлага как защитен, децентрализиран peer-to-peer протокол решава проблема.
Решението на Сатоши в статията беше да премахне напълно централизираната система на трети страни, която ще позволи на хората да станат своя собствена банка и да извършват транзакции помежду си, без да разчитат на “трета страна” за обработка на транзакцията.
Предложеният протокол е изграден върху криптографски защитена система, която полага основата на това, което е известно като гръбнака на криптовалутите днес – блокчейн технологията.
Два месеца след публикуването на бялата книга, първият Биткойн блок бе добит на 3-ти януари 2009 г. Криптовалутата не само се превърна в сериозни пари, но също така роди индустрия за трилиони долари от нула за малко повече от десетилетие.
Според CoinMarketCap, общият крипто пазар е на стойност над $2.5 трилиона, като Биткойн притежава 44.1% от тази стойност при пазарна капитализация от $1.1 трилиона, което го прави най-ценната криптовалута.
Не Пропускай: Какво може да тласне Биткойн нагоре?
BTC е нараснал с повече от 2,066,670,000% от 2010 г., като първата регистрирана цена на търговия е $0.003 на вече несъществуващата борса Bitcoinmarket.
Интересното е, че за разлика от повечето крипто проекти, Сатоши Накамото не е провеждал публична продажба или набиране на финансиране за пускането на Биткойн.
Основната криптовалута беше добивана от крипто общността, а по-късно и от огромни фирми за копаене на BTC.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.