Тъй като световната въздухоплавателна индустрия е в смут поради предизвикани от пандемия закъснения и анулиране на полети, стартъп от България предлага възможност на пътниците да получат обезщетение в Биткойн.
Стартъпът в България предлага на пътниците компенсации във фиат, тъй като започна операциите си през юни 2019 г., но сега добави криптовалута като опция за изплащане.
Тъй като BTC е волатилен актив, потребителите могат да изберат дали искат да заключат цената в деня, в който се регистрират за своя полет, или в деня, в който пътуват. Например, честият летец, който е резервирал полет миналата седмица и е заключил курс в приложението, когато Биткойн е бил на цена от $11,000, би спечелил прилична възвръщаемост от полет, който се е забавил днес, когато BTC е над $12,000.
Colibra заявява, че ще гарантира изплащане в Биткойн за всеки потребител, забавен с един час или повече, независимо от причината, която авиокомпанията предоставя.
В ЕС авиокомпаниите са длъжни да компенсират всеки пътник за закъснения от три или повече часа, които са по вина на компанията.
Приложението работи, като подава обезщетение за всички пътници, отговарящи на условията, засегнати от закъснение от поне три часа и споделя средствата с всички пътници, които са били забавени с повече от един час. Според стартъпа, шансът да изпитате 90-минутно закъснение е 30 пъти по-голям от тричасово закъснение, така че пътниците получават обезщетение по-често.
Във Франция, застрахователната компания AXA е използвала подобен процес на компенсация на базата на блокчейн за пътници, чиито полети се забавят повече от два часа.
Въпреки това, сега по-малко хора летят, отколкото по същото време миналата година, поради авиокомпании и власти, които се опитват да забавят разпространението на коронавируса. Глобалният доставчик на данни за пътуванията OAG посочва, че броят на редовни полети на 10 август е намалял с 47,9% в световен мащаб, като полетите извън Хонконг и Сингапур са намалени с изумителните 91%.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.