Решението на екипа от наблюдаващи прокурори е, че няма достатъчни доказателства за престъпления в случая, свързан с NEXO.
Прокуратурата е прекратила разследването, в което са били обвинени четирима души – Коста Кънчев, Антони Тренчев, Калин Методиев и Траян Николов. Тяхната обвинение включва участие в организирана престъпна група, основана с цел печалба.
Според обвинението, Кънчев и Тренчев са участвали в банкови сделки чрез NEXO между юни 2018 г. и януари 2023 г. без необходимите разрешения по Закона за кредитните институции. Техните дейности са включвали предоставяне на парични кредити в различни валути на физически и юридически лица срещу получаване на лихва, както и влогове срещу изплащане на лихва.
През разследването са проведени разпити на свидетели, включително на един свидетел с тайна самоличност. Проведени са техническа и банкова експертизи, разгледани са транзакциите на различни сметки, както и са извършени различни процедури, свързани с претърсвания и изземвания на доказателства.
След анализ на всички налични данни, наблюдаващите прокурори са решили, че не е необходимо да бъде извършена допълнителна експертиза, за която беше одобрено финансиране от Висшия съдебен съвет със сумата от $500,000.
Анализът на свидетелите показва, че дейността на NEXO се осъществява чрез онлайн платформа, вероятно извън страната. Други регулаторни органи в САЩ са предприели действия срещу компанията за предоставяне на банкови и финансови услуги без необходимите лицензи в няколко щата.
Същевременно, според споразумение между NEXO и редица американски организации и щати, компанията не е участвала в измами или подвеждащи практики. Това споразумение прекратява административните производства срещу компанията в осем американски щата.
Въз основа на събраната информация, няма доказателства за извършени престъпления, структурирани престъпни действия или измами. Нито за извършване на банкова дейност без съответно разрешение, нито за пране на пари. Предоставянето на услуги по продуктите на NEXO не се класифицира като инвестиционни и не попада в обхвата на регулациите за финансови инструменти.
Въпреки това, разследването, започнало след акция през януари 2023 година в офисите на компанията в София, разглежда случаи на пране на пари, данъчни и други престъпления. Важно е да се отбележи, че разследването е в ход и не е окончателно приключено.
„Повече от 20 свидетеля са били разпитани в рамките на разследването срещу NEXO, като разпити се провеждат и в момента. Някои свидетели изразиха загриженост за своята сигурност и бяха включени в програма за защита на свидетели„, сподели заместник-главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов.
Според Българската народна банка и Министерството на финансите, дейността на NEXO не е предмет на регулация в България или в Европейския съюз. Министерството посочи, че Националната агенция за приходите проверява компанията, собственик на NEXO, по нареждане на прокуратурата. Ако се установят нарушения, проверката ще премине в ревизия.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.