Начало » Крипто Крими » България е част от международна акция на Европол за пране на пари

България е част от международна акция на Европол за пране на пари

16.10.2020 13:40 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
България е част от международна акция на Европол за пране на пари

Служителите на реда от цял свят са предприели действия срещу голяма интернационална операция за пране на пари, включваща криптовалути.

Международна операция, включваща 16 държави, сред които и България, доведе до ареста на 20 лица, заподозрени в участие в престъпната мрежа QQAAZZ,

На 15-ти октомври Европол заяви, че QQAAZZ се е опитала да изпере десетки милиони евро от името на най-големите киберпрестъпници в света.

Около 40 домашни претърсвания са извършени в Латвия, България, Обединеното кралство, Испания и Италия, като са образувани досъдебни производства срещу арестуваните от САЩ, Португалия, Великобритания и Испания.

Най-голям брой обиски по случая са извършени в Латвия в операции, ръководени от Латвийската държавна полиция.

Оборудване за копаене на Биткойн също е иззето в България, съобщи Европол.

Тази международна проверка е породена от сложно разследване, водено от португалската съдебна полиция (Police Judiciária), съвместно с прокуратурата на Съединените щати за Западния окръг Пенсилвания и полевата служба на ФБР в Питсбърг, испанската национална полиция (Policia Nacional), регионалната каталунска полиция (Mossos D’esquadra), както и правоприлагащи органи от Обединеното кралство, Латвия, България, Грузия, Италия, Германия, Швейцария, Полша, Чехия, Австралия, Швеция, Австрия и Белгия с координационни усилия, ръководени от Европол.

Смята се, че мрежата QQAAZZ е изпрала или е опитвала да изпере десетки милиони евро откраднати средства от 2016 г. насам.

Съставена от няколко слоя членове, главно от Латвия, Грузия, България, Румъния и Белгия, мрежата QQAAZZ открива и поддържа стотици корпоративни и лични банкови сметки във финансови институции по света, за да получава пари от киберпрестъпници, които са ги откраднали от сметки на жертви, споделят от Европол.

След това средствата биват прехвърлени в други контролирани от QQAAZZ банкови сметки и понякога конвертирани в криптовалута, използвайки услуги за „миксиране“, предназначени да скрият първоначалния източник на средства.

След като взема такса в размер до 50 процента, QQAAZZ връща остатъка от откраднатите средства на тяхната клиентела от киберпрестъпници.

Членовете на QQAAZZ са осигурили тези банкови сметки, като са използвали както легитимни, така и измамни полски и български документи за самоличност, за да създадат и регистрират десетки офшорни компании, които не са извършвали законна стопанска дейност, каза полицейската агенция.

Използвайки тези документи за регистрация, членовете на QQAAZZ след това са отворили корпоративни банкови сметки на имената на офшорките в множество финансови институции във всяка държава, като по този начин генерират стотици контролирани от QQAAZZ банкови сметки, достъпни за получаване на откраднати средства от киберкрадци.

QQAAZZ рекламира своите незаконни услуги на рускоговорящи онлайн форуми за киберпрестъпници, където те се събират, за да предлагат или търсят специализирани умения или услуги, необходими за ангажиране в различни киберпрестъпни дейности.

Престъпните групировки зад някои от най-вредните семейства на зловреден софтуер (например Dridex, Trickbot, GozNym) са сред тези, които са се възползвали от услугите, предоставяни от QQAAZZ, каза Европол.

Линк към инфографиката обясняваща цялата схема можете да намерите ТУК.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Хакери откраднаха $140 милиона от сметките на централната банка на Бразилия

Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…

05.07.2025 11:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oткриха малуер в платформата Pump.fun на Solana

Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.

04.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто кражбите достигат $2.1 милиарда през 2025 година

Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.

27.06.2025 16:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Cointelegraph и CoinMarketCap претърпяха хакерски атаки – за какво да внимаваме?

Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.

23.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.