През 2022 г. криптопазарът е загубил над 50% от стойността си, но броят на нововъзникващите дигитални валути продължава да расте, достигайки нов рекорд.
Към 26 юни броят на криптовалутите, проследявани от CoinMarketCap, надхвърли границата от 20,000 за първи път в историята. Само през 2022 г. пазарът е добавил 3,765 нови криптовалути, което представлява ръст от 23%.
Интересно е, че въпреки появата на нови токени, Биткойн (BTC) все още доминира на пазара, като пазарната капитализация на водещата криптовалута възлиза на 42.5%.
Може да се възприеме, че новите токени, които се присъединяват към пазара, се надяват да се възползват от евентуален възход, което може да възникне от настоящата корекция.
Въпреки че пазарът е загубил капитализацията си от над $2 трилиона, повечето анализатори твърдят, че секторът ще тръгне нагоре, като същевременно отбелязват, че настоящата среда е част от зрелостта.
Като цяло пазарът преживя разпродажби през цялата 2022 г. на фона на проблясъци за леко възстановяване. На 25 юни пазарът възстанови около 16% от пазарната си капитализация, привличайки над $100 милиарда приток на капитал.
Струва си да се отбележи, че оцеляването на тези 20,000 токена ще зависи най-вече от полезността на конкретната криптовалута. Съществува консенсус, че някои дигитални активи ще отпаднат със съзряването на криптопазара.
Появата на нови активи също така ускорява дебата за регулирането, тъй като властите се стремят да защитят инвеститорите. В тази насока основателят на Cardano (ADA) Чарлз Хоскинсън препоръча самосертифициране с цел регулиране на разрастващия се пазар.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Анализатор разглежда дългосрочните перспективи на Биткойн
Според Хоскинсън властите трябва да възприемат подобен модел, използван от Службата за вътрешни приходи на САЩ (IRS) при управлението на криптовалутите.
Освен това настоящата липса на регулации е сред критичните фактори за появата на криптовалутите. Например пускането на криптовалути на пазара не изисква продължителен регулаторен процес, подобен на пускането на акции на борсата.
Въпреки че някои от активите имат за цел да подражават на утвърдени криптовалути като Биткойн, новите участници на пазара понякога са водени от измамнически мотиви, стремейки се да се възползват от разпръснатите регулации. По-специално, пазарът е бил засегнат от няколко високопрофилни крипто измами, като се откроява неотдавнашният срив на Terra (LUNA).
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.