Регулаторите в Обединеното кралство обръщат все повече внимание на бизнеси, които се занимават с криптовалути, за да отсеят злонамерените участници.
Органът за финансово поведение е започнал 87 разследвания на криптовалутни предприятия през последните 12 месеца. Тази цифра представлява 74% увеличение на броя на запитванията, регистрирани между октомври 2017 г. и октомври 2018 г.
Тези 87 разследвания варират от първоначални проучвания до пълни действия по прилагане на закона. Този ход в регулаторния контрол се случва, тъй като FCA казват, че крипто и форекс измамниците са откраднали над $33 милиона от нищо неподозиращи жертви през последната година.
За FCA това засилване на регулаторния контрол е част от усилията за борба със схемите за бързо забогатяване. Като се има предвид нарастващата популярност на виртуалните валути, се предполага, че интернет измамниците правят измами предимно с криптовалути.
Някои от измамите с криптовалути дори включват фалшиви одобрения на инвестиционни програми от известни публични личности.
Криптовалутите остават нерегламентирани във Великобритания. По този начин жертвите на измами не са обхванати от нито една утвърдена от правителството програма за защита на потребителите.
Въпреки че FCA продължава да оказва по-голям натиск върху индустрията, някои заинтересовани страни казват, че подобни действия ще са от полза за пазара. След като злонамерените участници бъдат премахнати, потребителите ще могат да имат по-голямо доверие в легитимните крипто-инвестиционни канали.
За тази цел регулаторната агенция на Обединеното кралство поддържа списък на оторизирани криптовалути. FCA казва, че ще е хубаво инвеститорите да проверят всички схеми за инвестиции спрямо списъка на агенцията, за да избегнат да се превърнат в жертва на измама.
Новината за увеличаващия се контрол на криптовалутите от страна на FCA идва в същото време, когато регулаторът планира да продължи напред със забраната на крипто дериватите.
Както по-рано бе съобщено, FCA вече приключи с обсъждането на въпроса и може да поиска забрана през 2020 г.
Според доклади, FCA счита, че инвеститорите във Великобритания не са добре информирани относно крипто пазара и по този начин търговията там е рисковано начинание.
Не само FCA отделя специално внимание на крипто индустрията с цел да се борят с измами. Няколко национални и регионални регулаторни тела оказват по-сериозен натиск върху сферата.
Дори междуправителствени органи като Financial Action Task Force (FATF) започнаха да поставят криптовалути на преден план в своята дейност.
Много от тези регулаторни мерки се фокусират върху усилията за борба с прането на пари. Междувременно няколко доклада показват, че основната банкова система е предпочитаният метод за прехвърляне на „мръсни пари“.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.