БРИКС и други развиващи се страни увеличават покупките си на злато, като същевременно намаляват притежанията си в американски долари, съобщава Международният съвет по златото.
През 2022 г. и 2023 г. страните от БРИКС бяха водещи в купуването на злато в световен мащаб и запазиха тази тенденция и през 2024 г. Важно е да се отбележи, че Русия и Китай дават пример, отказвайки се от американските държавни облигации и натрупвайки значителни златни резерви.
Само през 2024 г. Китай се освободи от щатски ценни книжа на стойност $53.3 милиарда, давайки приоритет на златото. Докато другите държави от БРИКС следват примера в по-малък мащаб, действията на Китай доминират в отдръпването от американските облигации.
Егон фон Грайерц, основател на Matterhorn Asset Management, описва този период като „златната ера на БРИКС„, подчертавайки увеличаващото се предимство на златото пред американския долар в централните банки на страните от съюза.
Грейерц прогнозира бъдеще, в което все по-малко държави ще държат щатски долари като резерви, застъпвайки се за златото като исторически и сигурен резерв.
Тъй като страните от БРИКС укрепват златните си запаси и намаляват доларовата си зависимост, глобалният икономически пейзаж е изправен пред съществени промени.
Този ход може да укрепи местните валути и икономики в развиващите се страни, като същевременно оспори господството на американския долар в динамиката на световната търговия.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.